загрузка...

Всі предмети
ЗНО 2014
Конспекти уроків
Опорні конспекти
Підручники PDF
Підручники онлайн
Бібліотека PDF
Словники
Довідник школяра
Майстер-клас для школяра
Роботи відвідувачів
Зворотній зв'язок

Check Google Page Rank

Біологія
Загальна Біологія

Біологічно важливі речовини

Неорганічні речовини

До неорганічних речовин, що входять до складу живих клітин, належать вода та мінеральні речовини — солі Натрію, Калію, Кальцію, Магнію та ін.
Вода
Вода є основною неорганічною речовиною клітини, її вміст коливається від 40 (механічна тканина рослин, жирова тканина тварин) до 99 % (тканини медузи).
Фізико-хімічні властивості та функції води. Метаболічна. Завдяки тому, що в цілому нейтральна молекула води являє собою диполь (на атомі Гідрогену зосереджений позитивний заряд, на атомі Оксигену — негативний), вона є полярним розчинником, середовищем для біохімічних реакцій (гідроліз, гідратація) і кінцевим продуктом багатьох біохімічних реакцій, служить донором електронів при фотосинтезі. Речовини, розчинні у воді, називаються гідрофільними, нерозчинні у воді — гідрофобними.
Транспортна. Вода забезпечує перенесення біологічних молекул усередині клітин, з клітин, до клітин, крізь клітини, є головним компонентом транспортної системи вищих рослин і кровоносної системи тварин. Це можливо завдяки тому, що вода — універсальний розчинник і має високий коефіцієнт поверхневого натягу.
Механічна. Оскільки вода практично нестискувана, вона забезпечує пружний стан клітин і тканин рослин (тургор), є амортизатором при механічних впливах на організм, ослаблює тертя між дотичними поверхнями.
Терморегуляторна. Забезпечує рівномірний розподіл тепла, що виділяється при екзотермічних процесах усередині організму, а при випаровуванні з поверхні тіла тварин (потовиділення) або рослин (транспірація) охолоджує організм. Це забезпечується тим, що вода має високу питому теплопровідність і велику питому теплоту пароутворення. 

загрузка...
Google