Бджільництво - словник-довідник

ВЕРБА добрий ранньовесняний медонос. Особливе значення для бджолярів мають В. верболіз, попеляста, вухаста, рокита, верба, п'ятиматочкова, російська. Більшість видів верб потребують вологого ґрунту, тому ростуть вони в долинах рік на родючих ґрунтах, на луках й узліссях. На квітках В. повинні працювати сильні сім'ї, тому що її квітки не вирізняються рясним виділенням нектару й пилку. Квітки одностатеві, без оцвітини, дрібні. Суцвіття сережки. Час цвітіння верб (кінець квітня травень) період нестійкої погоди, тому узяток з В. досить короткий. Мед з В. дрібнозернистий. Медопродуктивність 1 га суцільних насаджень до 150 кг.

Верболіз, або козяча верба, дає в період цвітіння багато нектару й пилку. Росте на берегах рік і в лісах у вигляді чагарнику або дерева до 10 м заввишки. Листя почергове, черешкове, округлої або еліптичної форми, зверху спочатку пухнасте, потім голе, а знизу вкрите сіро-білою повстю. Сережки сидячі, дуже великі, жовті.

При сприятливій погоді (20-28 °С) рясно виділяє нектар, забезпечуючи бджолам ранньовесняний узяток. Одна бджолосім'я може приносити в день до 6 кг нектару. У несприятливі роки за весь період узятку бджолосім'ї приносять малу кількість меду до 15 кг. Росте невеликим деревом заввишки 6-10 м або ж високим чагарником (до 4-5 м). Відрізняється від інших видів верб своєю витривалістю до тіні й широкою пластинкою листя. Зацвітає в другій половині квітня. Серед верб вважається найкращим медоносом.

Черешки верболозу приживаються погано, тому розмножувати його краще поросллю або насінням. Насіння зазвичай дозріває у травні. Його висівають на грядки й не присипають землею. Сходи з'являються вже через дві доби.

В. біла — одна з найбільших і найгарніших. Росте швидко. Висота дерева може досягати ЗО м. Крона широкоокругла, гілки гнучкі, звисаючі. Молоді пагони на кінцях сріблисто-пухнасті або голі. Листя лінійно-ланцетне. Цвіте у квітні-травні одночасно з розпусканням листя. За медопродуктивністю верба не поступається верболозу. З 1 га насаджень верби можна одержати до 140 кг меду.

В. гостролиста, або верба червона, цінується не тільки як ранньовесняний медонос, але і як найцінніша ґрунтоукріплювальна рослина. Росте на піщаних ґрунтах на берегах рік й озер. Відрізняється морозостійкістю й високою посухостійкістю. Висота дерева досягає 10-12 м, може рости у вигляді високого куща. Пагони темно-червоні. Зацвітає на 4-5-й рік після висаджування.

В. російська росте у вигляді дерева заввишки від 8 до 10 м або чагарнику. Росте на берегах рік і струмків, утворюючи іноді досить густі зарості. Молоді пагони опушені, зеленувато-сірі. Зацвітає у квітні.

Розводять В. зазвичай весняними черешками завдовжки до 25 см. Висаджувати їх найкраще на схилах ярів, поблизу рік, озер, ставків для зміцнення ґрунту.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.