Бджільництво - словник-довідник

ВЕРБА — добрий ранньовесняний медонос. Особливе значення для бджолярів мають В. верболіз, попеляста, вухаста, рокита, верба, п'ятиматочкова, російська. Більшість видів верб потребують вологого ґрунту, тому ростуть вони в долинах рік на родючих ґрунтах, на луках й узліссях. На квітках В. повинні працювати сильні сім'ї, тому що її квітки не вирізняються рясним виділенням нектару й пилку. Квітки одностатеві, без оцвітини, дрібні. Суцвіття — сережки. Час цвітіння верб (кінець квітня — травень) — період нестійкої погоди, тому узяток з В. досить короткий. Мед з В. дрібнозернистий. Медопродуктивність 1 га суцільних насаджень — до 150 кг.

Верболіз, або козяча верба, дає в період цвітіння багато нектару й пилку. Росте на берегах рік і в лісах у вигляді чагарнику або дерева до 10 м заввишки. Листя почергове, черешкове, округлої або еліптичної форми, зверху спочатку пухнасте, потім голе, а знизу вкрите сіро-білою повстю. Сережки сидячі, дуже великі, жовті.

При сприятливій погоді (20-28 °С) рясно виділяє нектар, забезпечуючи бджолам ранньовесняний узяток. Одна бджолосім'я може приносити в день до 6 кг нектару. У несприятливі роки за весь період узятку бджолосім'ї приносять малу кількість меду — до 15 кг. Росте невеликим деревом заввишки 6-10 м або ж високим чагарником (до 4-5 м). Відрізняється від інших видів верб своєю витривалістю до тіні й широкою пластинкою листя. Зацвітає в другій половині квітня. Серед верб вважається найкращим медоносом.

Черешки верболозу приживаються погано, тому розмножувати його краще поросллю або насінням. Насіння зазвичай дозріває у травні. Його висівають на грядки й не присипають землею. Сходи з'являються вже через дві доби.

В. біла — одна з найбільших і найгарніших. Росте швидко. Висота дерева може досягати ЗО м. Крона широкоокругла, гілки гнучкі, звисаючі. Молоді пагони на кінцях сріблисто-пухнасті або голі. Листя лінійно-ланцетне. Цвіте у квітні-травні одночасно з розпусканням листя. За медопродуктивністю верба не поступається верболозу. З 1 га насаджень верби можна одержати до 140 кг меду.

В. гостролиста, або верба червона, цінується не тільки як ранньовесняний медонос, але і як найцінніша ґрунтоукріплювальна рослина. Росте на піщаних ґрунтах на берегах рік й озер. Відрізняється морозостійкістю й високою посухостійкістю. Висота дерева досягає 10-12 м, може рости у вигляді високого куща. Пагони темно-червоні. Зацвітає на 4-5-й рік після висаджування.

В. російська росте у вигляді дерева заввишки від 8 до 10 м або чагарнику. Росте на берегах рік і струмків, утворюючи іноді досить густі зарості. Молоді пагони опушені, зеленувато-сірі. Зацвітає у квітні.

Розводять В. зазвичай весняними черешками завдовжки до 25 см. Висаджувати їх найкраще на схилах ярів, поблизу рік, озер, ставків для зміцнення ґрунту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити