Бджільництво - словник-довідник

АЛКАЛОЇД — окрема група азотистих органічних сполук лужних реакцій. А. є в рослинах, рідше зустрічаються у тваринних організмах. Ці речовини відрізняються отруйністю. У малих дозах вони (кофеїн, морфін, хінін й ін.) використовуються як лікувальні препарати.

Найбільшу кількість А. містять рослини із родин макових, бобових, жовтецевих. У деяких з них кількість А. досягає 1-2 %, в інших — 15-20 %. Вміст А. залежить від періоду росту рослини, умов і місця вирощування.

А. у рослинах знаходяться у сполуці з різними органічними (яблучною, лимонною, молочною, бурштиновою й т. п.) або мінеральними кислотами. Сьогодні деякі з кислот добуваються синтетичним способом. Хімічна структура багатьох А. ще не встановлена.

Нектар і пилок, зібрані бджолами з рослин, що містять А. (аконіт, тютюн, біла чемериця й ін.), стають причиною нектарного або пилкового токсикозу бджіл.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити