Бджільництво - словник-довідник

ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК МЕДОНОСНИХ БДЖІЛ В ОДНІЙ БДЖОЛОСІМ'Ї — сформувався в результаті суспільного способу життя. Забезпечує постійний В. між особинами в о. б., а також зв'язок сім'ї із зовнішнім середовищем. Цей зв'язок виражається в обміні кормами, ворушінні вусиками, «танцями» бджіл тощо.

Обмін кормом відбувається між бджолами різного віку. Він обумовлений рядом фізіологічних процесів у бджолиній сім'ї: передачею сигналів про наявність корму і його якість, загальний запах сім'ї, утворенням умовного рефлексу на запах квіток, у яких почалося виділення нектару. Обмінюючись кормом, бджоли інформують одна одну про наявність матки в сім'ї.

Обмацування вусиками — найпоширеніша форма В. Робочі бджоли «зчитують» інформацію з трутнів, літних бджіл і маток, що дає їм можливість виявити бджіл з інших сімей, а також уловити запах квітів, з яких збиралися нектар і пилок.

До В. б. також входить перебирання волосків однією бджолою в іншої. Ця процедура триває близько 5 хв. Бджола перебирає волосяний покрив іншої в області кріплення крилець. Це підвищує активність бджіл і стимулює їх до літання.

Голосова форма В. спостерігається тільки в маток у період роїння й відома під назвою «спів маток». Матки, які живуть на волі, видають звуки, схожі на «тюкання», ті, які знаходяться у маточниках — «квакають».

Серед бджіл-складальниць розповсюджений «танець» бджіл, коли бджола, яка знайшла узяток, танцює на стільнику, указуючи напрямок і відстань до нього, і видає звуки високої частоти.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити