Бджільництво - словник-довідник

ВІДБІР МАТОЧНИКІВ — видалення із сім'ї-виховательки відбудованих маточників. В. м. роблять відразу ж після їхнього запечатування, але найкраще зробити це за 1-2 дні до виходу матки.

У жодному разі не допускають виходу матки в сім'ї-виховательці. Досить вийти одній із маток, і вона відразу розгризе всі маточники, що призведе до загибелі маток, які не вийшли, або бджоли самі вб'ють молодих маток, або ж сім'я почне роїтися.

У перші дні після запечатування маточників лялечки маток тендітні. У їхньому організмі відбуваються складні фізіологічні перетворення. Якщо в цей час почати відбір, то матки можуть загинути. На цій стадії розвитку покрив матки міцніє, твердіє й дозволяє легше переносити різні коливання температури й інші несприятливі умови.

Сім'ю-виховательку протягом 5 днів підгодовують рідким медом або цукровим сиропом із пергою.

На 10-й день маточники вирізують. Надалі їх використовують для формування нових сімей, дають тим сім'ям, яким необхідно змінити матку, або кладуть матку в клітинку з кормом і влаштовують між рамками з розплодом. Кормові заглиблення в клітинці заповнюють канді або щодня згодовують матці мед, інакше вона може загинути. Протягом 3-5 днів після виведення матку підсаджують у сім'ю.

Всі роботи з В. м. треба проводити при температурі не нижче ніж +15 °С безпосередньо біля вулика сім'ї-виховательки. При низькій температурі повітря В. м. проводять у прогрітому приміщенні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити