Бджільництво - словник-довідник

ВІДБІР МЕДУ — витягання медяних стільників із вуликів і розташування їх в ізольованому приміщенні. Відбирають тільки зрілий мед, незрілий містить багато води й у період зберігання закисає.

Відбирати з вуликів медяні рамки треба наприкінці дня, коли припиниться літання бджіл, щоб не викликати на пасіці злодійства. Знявши кришку й верхнє утеплення вулика, відкривають край стелі на 2-4 рамки й пускають кілька (1-2) струменів диму на верхню частину рамок, щоб бджоли перемістилися донизу. Якщо В. м. проводиться в злобливих або дратівливих бджіл, льоток обробляють димарем, а через 30-40 секунд відкривають не всі рамки відразу, а 2-3, і так до останньої. Потім виймають по одній рамці, які ставлять у спеціальний ящик, для перенесення їх у приміщення.

Спочатку відбирають рамки з медом із других корпусів. Акуратно струшують із них бджіл, щоб не відламали плічка рамки, або змітають їх гусячим крилом тощо.

Із других корпусів відбирають повні меду рамки (не чіпаючи відзначені кормові) і рамки з невеликою кількістю печатного розплоду, які після відкачування відразу повертають на місце. Рамки з відкритим розплодом відкачувати не можна. Рамки, що звільнилися, розміщають у вуликах зі слабкими сім'ями, тому що змочені медом стільники, які бджоли негайно облизують, стимулюють їх на активніший медозбір.

Якщо проводять відбір рамок зі стандартного вулика, спочатку знімають укріплення та стелини, потім у кожну вуличку дають по клубу густого, але не гарячого диму, щоб бджоли пішли на нижні рамки. Рамки прикривають полотнинкою, по черзі виймають, бджіл, що залишилися, обережно струшують у вулик. Для того щоб бджоли швидше заспокоїлися й відновили роботу зі збирання меду, замість відібраних рамок ставлять запасні рамки суші й, орієнтуючись на силу узятку, дають 1 -3 рамки зі штучною вощиною. Чим слабкіший узяток, тим більше потрібно дати рамок із вощиною, тому що бджоли встигнуть відбудувати їх і розмістити нову порцію добутого нектару. При сильному узятку потрібно скоротити або взагалі не давати вощини, а ставити тільки рамки із сушею, інакше бджоли змушені будуть не діяти через нестачу чарунок під розміщення меду.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити