Бджільництво - словник-довідник

АМЕБІАЗ — інвазійна хвороба бджолиних сімей, що супроводжується ураженням мальпігієвих судин (органів виділення) дорослих бджіл.

Збудник хвороби — амеба. Потрапивши в організм здорової бджоли, вона паразитує в ньому протягом 3-4 тижнів і тільки пізніше, під впливом несприятливих умов, утворює цисти. Через таку особливість паразита дуже важко вчасно виявити. Цистоутворення в мальпігієвих судинах настає через 24-28 днів. Амеба, яка оселилася в мальпігієвих судинах бджоли, харчується їхніми соками й розмножується у них діленням.

Потрапляючи в несприятливі для свого розвитку умови, амеба вкривається двоконтурною товстою оболонкою, переходячи в стійкішу стадію — цисту. У такому вигляді вона дуже схожа на спору ноземи, відрізняється тільки великим розміром і довгастою формою (рис. 2).

Джерелом поширення хвороби є хворі бджоли. Цисти виділяються в зовнішнє середовище з екскрементами хворої бджоли, що забруднюють корм, стільники, поїлки, через які згодом заражаються здорові бджоли.

А. найчастіше протікає як вторинна інвазія при нозематозі або як ускладнення нозематозу й збігається з перебігом останнього. У зимовий період А. практично відсутній (1 %), у весняний період (березень — квітень) — 14 %, а з червня помітно знижується.

Причини розвитку А. і нозематозу однакові. Якщо на пасіці сильно розвинувся нозематоз, відразу проявляється й А. При такій подвійній інвазії бджоли дуже швидко слабшають, втрачають працездатність і гинуть. Слід зазначити, що біля вулика хворої бджолосім'ї не можна знайти мертвих бджіл. Хворі бджоли гинуть за межами вулика.

Розвитку хвороби сприяють недоброякісні корми, що викликають пронос, тривала зимівля, особливо якщо вона проходить у вогких приміщеннях, і холодна дощова весна.

Симптоми хвороби не вивчені.

Діагноз хвороби встановлюється за допомогою мікроскопічного дослідження.

Профілактика. Та ж, що й при нозематозі: поліпшення умов утримання бджіл. Під час зимівлі регулюють вологість повітря за допомогою вентиляції, а падевий мед з осені заміняють квітковим медом або цукровим сиропом.

Заходи боротьби й лікування для цього виду захворювання не розроблені. Використовують ті ж методи, що й при нозематозі.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.