Бджільництво - словник-довідник

ВОДА — необхідна бджолам для забезпечення нормального обміну речовин, приготування корму для личинок, а також для регулювання температури повітря в гнізді. Відсутність чистої, теплої В. для бджіл аналогічна до відсутності корму.

Потреба бджіл у В. зазвичай відшкодовується за рахунок свіжого нектару. Але при відсутності узятку або нелітної погоди їм необхідна В., тому на пасіці встановлюють спеціальну поїлку з В. Найкраще розташувати її в тихому місці на пригріві, щоб В. увесь час прогрівалася, була завжди чистою й мала температуру парного молока. Для її підігріву на кочових пасіках можна побудувати найпростішу піч із цегли, глини або землі, а на стаціонарних — підвести до поїлок електропідігрівання.

Найбільшу необхідність у В. бджоли відчувають під час вирощування розплоду. Так, корм личинок містить 75 % В., при тому, що в меді її міститься 20 %, а в пилку — 10 %. У корм бджоли додають В., принесену літними бджолами.

Поїлки встановлюють на території пасіки відразу ж після виставки вуликів із зимівника. Бажано, щоб були дві поїлки: одна — із прісною В., друга — із вмістом 0,01% -вої кухонної солі. При даванні бджолам В., що містить більше ніж 0,5 % кухонної солі, настає сольовий токсикоз, який призводить до швидкої загибелі бджіл. При обробці сільськогосподарських рослин отрутохімікатами бджіл ізолюють і кожній сім'ї дають у вулики поїлки.

Бджоли потребують В. не тільки для вигодовування розплоду, але й для підтримки певної температури й вологості повітря в гнізді. Потреба у В. у бджіл виникає тоді, коли у вулику необхідно зволожити занадто сухе повітря або остудити його, випаровуючи дрібні водяні краплі. Причини потреби бджолосімей у В. можуть бути різними: один вулик може перегріватися, стоячи на пригріві, а інший, установлений у тіні або пофарбований у світлий колір, не відчуватиме цього, в одному гнізді може бути більше розплоду, а в іншому — менше.

Бджолам підсолена В. украй необхідна. За її відсутності вони відвідують місця біля туалетів, тирлування худоби тощо. Це призводить до забруднення меду різними мікроорганізмами й кишкових захворювань бджіл.

Узимку бджоли менше відчувають потребу у В., ніж у весняно-осінній період. Якщо зимівля проходить благополучно, бджоли одержують В. у достатній кількості з кормів. Клуб бджіл, пересуваючись на стільниках, поступово розпечатує медяні чарунки. Натомість мед, будучи гігроскопічним, убирає в себе водяні пари з повітря, розріджується, і бджоли із задоволенням споживають його.

У теплому зимівнику, коли підвищується температура повітря не тільки в приміщенні, але й у вуликах, бджоли відчувають спрагу. Це повітря мало насичене вологою, і мед у чарунках зазвичай кристалізуються. Бджоли такий корм споживати не можуть. Сім'ї починають шуміти, проявляти занепокоєння, окремі бджоли виходять із вуликів, розповзаються й гинуть. Щоб охолодити приміщення, підсилюють вентиляцію, відкривають двері для вільного потоку холодного повітря, заносять у зимівник сніг. Якщо це не допомагає, у гнізда бджіл ставлять поїлки з В.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити