Бджільництво - словник-довідник

ВОЛОГІСТЬ — насиченість повітря водяними парами. У клубі бджіл повинна дотримуватися оптимальна В., інакше бджоли занепокояться. Підвищена В. може спостерігатися в гніздах і в літній період, коли в сім'ях вирощується розплід.

За зиму бджоли виділяють у вуликах до двох кілограмів води у вигляді пари. Зазвичай використовують болотний добре висушений мох, він втягує в себе вологу, зменшуючи вогкість у вуликах. Відвологлий мох заміняють сухим. Інші вологовбирні засоби менш ефективні, тим більше, що їх знадобиться набагато більше, ніж моху, щоб запобігти появі вогкості у вулику.

У вуликах верхній льоток і повітропроникну стелю роблять для того, щоб вільно виходили водяні пари», які утворюються в гніздах бджіл. Якщо вони не виходитимуть з вулика, то внаслідок значної різниці температур повітря, яке виходить із клубу й знаходиться у вулику, осядуть на стінках вулика й стільниках, вільних від клубу бджіл, у вигляді крапельок. Згодом відволожиться й вулик, і корм, що погіршить зимівлю бджіл або може призвести до їхньої загибелі.

Унаслідок занепокоєння бджіл і високої температури всередині клубу, матка може дуже рано, ще в грудні, відкласти кілька десятків яєць, бджоли почнуть виховувати личинок, спокій бджіл порушиться й клуб стане менш щільним. Оскільки тепле повітря усередині клубу насичене водяними парами, за межами ' клубу температура у вулику близька до температури повітря в приміщенні, де зимують бджоли, і може бути 10 °С і нижче, залежно від температури повітря поза вуликом. Волога з повітря конденсуватиметься в найхолоднішому місці вулика, з'явиться роса, а при негативних температурах — іній і лід. Утворення крижаної кірки усередині вулика порушує обмін повітря, і бджоли гинуть.

Під час кочівлі пасік через підвищену В. повітря у вулику можливе запарювання бджіл. Щоб цього не відбулося, вулики обладнують вентиляційними ґратами.

В. повітря в зимівнику зазвичай вимірюють психрометром (див. Психрометр).

Висока В. повітря в гнізді бджіл складає 90 %, низька — 20- 25 %, оптимальна для розвитку бджолиної сім'ї коливається в межах 65-88 %.

Прояви підвищеної В. у вулику — мокрий підмор, що його видаляють із дна вулика разом зі сміттям, волога у верхньому льотку.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити