Бджільництво - словник-довідник

ВСТАНОВЛЕННЯ ВУЛИКІВ — має проводитися на пасіці відповідно до деяких правил.

Насамперед очищають територію пасіки від бур'янів, сміття тощо. Під кожний вулик звільняють майданчики 1 х 1 м, а для того, щоб вони не заростали знову, поверхню посипають щебенем або піском.

Вулики ставлять на чотирьох кілочках. Це оберігає днище й гніздо від вологи, а також запобігає проникненню у вулик різних дрібних комах і шкідників. Довжина кілочка повинна бути 50- 69 см, товщина — 6-8 см. Висота забитого в землю кілочка — 20-40 см, тут висота залежить від того, якого зросту бджоляр, якої висоти вулик. Бджоляреві має бути зручно оглядати гніздо бджіл, не сильно схиляючись над вуликом, виймати з нього рамки, працювати з корпусами тощо. У низько поставленому від землі вулику накопичуватиметься волога.

Замість кілочків можна використовувати спеціальні підставки-ящики на ніжках. Навесні й пізно восени їх утеплюють.

Рекомендується протягом усього сезону, крім пізньої осені, до прилітних дощок ставити приставні дошки. Ослаблені після зимівлі або навантажені нектаром і пилком бджоли сідають на дошки й легко добираються до льотків.

Вулики слід ставити задньою стінкою на північ, що захистить їх від холодних вітрів, а напрямок льотків на південь забезпечить повне освітлення сонцем передньої стінки. Добрим захистом від пануючих вітрів може бути жива огорожа з медоносних рослин: жовтої акації в суміші з терном, глодом, аґрусом, жостером, лохом, гледичією. За час цвітіння білої акації сім'ї збирають по 6-8 кг меду на день.

Надмірне затінення вулика перешкоджає ранньому й пізньому денному польотам бджіл і може обмежувати природну вентиляцію вулика. Тому розташовувати вулик, наприклад, у лісовому масиві найкраще на вирубках.

Недоцільно розміщати пасіку поруч із чужою, тому що там, можливо, більша кількість вуликів і, відповідно, сильніші сім'ї. Бджоли, що повертаються з узятку, особливо при сильному вітрі, можуть бути притягнуті сильним гулом чужої сім'ї, приєднатися до них і залишитися там жити, що має свою назву — зліт, або наліт.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити