Бджільництво - словник-довідник

ВУЛИК БАГАТОКОРПУСНИЙ — до комплекту вулика входять 3-5 невеликих корпусів, у кожному з яких міститься по 10 рамок завбільшки 435 х 230 мм, дно, підкришник, стеля й дах (рис. 10). Всі аналогічні деталі В. б. взаємозамінні. В. б. найзручніші, особливо під час перевезення пасіки, вони вужчі, ніж інші системи вуликів, їх більше розміщається в один ряд, при огляді рамок потрібно менше вільного простору, і з невеликими надставками працювати легше, ніж, наприклад, із другими корпусами 12-рамкових вуликів. У В. б. вставна дошка нижча, ніж у вуликах інших конструкцій. В. б. виготовляють зазвичай з м'яких порід дерева, не використовують березу й смолисту сосну.

Гніздова рамка В. б. має довжину верхнього бруска — 470 мм, ширину — 25 мм, товщину — 20 мм. З обох боків нижньої частини верхнього бруска скраю обране плічко затовшки 10 мм і завглибшки 27,5 мм, за допомогою якого в магазинній надставці розміщають рамки. Бічні планки мають довжину 220 мм, товщину -— 10 мм, ширину у верхній частині — 37 мм, у нижній — 25 мм. Нижній брусок має довжину 415 мм, ширину — 20 мм, товщину — 10 мм.

Корпус В. б. складається з дощок затовшки 35 мм. Внутрішні розміри корпуса — 450 х 375 х 250 мм. На кожній стінці (угорі й унизу) обрані фальци завширшки 18 мм, заввишки 5 мм, що дозволяють з'єднувати корпуси під час перевезення.

Для підвішування рамок на торцевих стінках є фальци завширшки 11 мм, заввишки 20 мм. На передній стінці, у центрі, на висоті 125 мм є круглий отвір діаметром 25 мм, що служить верхнім льотком, який закривається спеціальною втулкою.

Довжина бічних стінок корпуса — 496 мм, висота — 250 мм; довжина передньої й задньої стінки 445 мм, висота 250 мм. На зовнішній верхній частині корпуса є невелике заглиблення у вигляді раковини для зручності перенесення корпусів.

Дно вулика окреме. Воно має вигляд похилого щитка з нахилом 1:23 від заднього бруска обв'язки до переднього. Складається щиток із трьох дощок завтовшки 35 мм, окантованих із чотирьох боків обв'язкою, яка у прильотковій частині має виступи для прикріплення за допомогою петель відкидної прилітної дошки.

Ширина дна разом з обв'язкою — 445 мм, довжина — 520 мм. За допомогою спеціального вкладиша дна (20 х 20 мм) проріз нижнього льотка можна змінювати від 100 х 20 до 375 х 20 мм. До нижньої частини дна підшиті бруски завширшки 50 мм і заввишки 35 мм для запобігання гниттю дна при постановці В. б. на землю.

Розміри стелі 490 х 400 х 10 мм.

Підкришник має зовнішні розміри 520 х 445 мм, внутрішні — 450 x375 мм.

Дах плоский, що дозволяє під час перевезення складати вулики в яруси. Обв'язка даху складається з дощок завширшки 105 мм, завтовшки 24 мм. У нижній частині стінок даху є фальц завглибшки 15 мм, що дозволяє поставити на корпус дах без підкришника. Щиток даху складається з декількох дощок завтовшки 20 мм. Дах зверху зазвичай вкритий жерстю.

Вентиляційна рама застосовується під час перевезення бджіл, для ізоляції бджіл у вулику на період обробки отрутохімікатами, служить для вентиляції. Довжина бічних планок 470 мм, передньої й задньої стінок — 375 мм, товщина всіх планок 20 мм. Вентиляційна рама складається з обв'язки з нашитою на ній металевою сіткою з чарунками не більше 3 мм.

Розміри деталей В. б. повинні бути строго дотримані. Максимальне ж відхилення у великих деталях не повинне перевищувати 1-1,5 мм, а в дрібних — 0,5 мм. При недотриманні параметрів (наприклад відстань між стінкою вулика й бічною планкою рамки більше 8 мм) бджоли забудують наявний простір стільниками; або ж, якщо зменшити ця відстань, бджоли не зможуть пройти там і заклеять його. У кожному разі огляд сім'ї буде утруднений через те, що вийняти рамки з вулика буде складно.

Багаторічний досвід показав, що утримання бджіл в В. б. сприяє більш швидкому посиленню сім'ї до медозбору й більш продуктивній їхній роботі, чим у вуликах інших типів. В. б. також зручний у роботі, він дозволяє маніпулювати цілими корпусами, незалежно один від одного (формування нових сімей, розширення гнізд, відбір меду й т.п.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити