Бджільництво - словник-довідник

АНАЛІЗ МЕДУ — проводиться для визначення його якості. А. м. на натуральність містить у собі визначення таких показників: сума простих цукрів, кількість сахарози, оптична активність (кут обертання), вміст декстриноподібних речовин, наявність оксиметилфурфуролу, водність, смак й аромат. Частково натуральність меду можна визначати за пилковим складом, консистенцією, загальним кислотним складом, кристалізацією й кольором.

Існує кілька видів фальсифікату: підмішування до меду крохмальної патоки, клейстеру, борошна, солоду, штучного меду тощо.

Порошкоподібні домішки (борошно, крохмаль) визначають розчиненням меду в 3-5-кратному обсязі води, при цьому домішки осядуть на дно. При наявності в меді борошна й крохмалю 1— 2 краплі йоду (розчину йоду в йодистому калії) забарвлять розчин у синій колір.

М., у якому є домішка цукрової (бурякової) патоки, утворює жовтуватий осад при додаванні до 5 мл 20% -вого розчину меду 2,5 г оцту й 22,5 мл метилового спирту.

Крохмальну патоку в меді виявляють шляхом осадження крохмальних декстринів спиртом. Для цього 5 г меду розчиняють у 10 мл води, нагрівають на водяній бані й додають 0,5 мл 5% -вого розчину тиніну. Розчин збовтують і фільтрують,

додають по 2 краплі соляної кислоти на кожний мілілітр медяного розчину. Якщо додавання 10-кратного 96% -вого етилового спирту викличе молокоподібне помутніння рідини, це вказує на присутність крохмальної патоки. Позитивну реакцію на такий спосіб перевірки можуть дати також деякі падеві меди.

Визначити домішку патоки й цукрового сиропу можна експресним методом за вмістом інвертного цукру. 5 г меду розтирають у ступці з чистим безводним сірчаним ефіром. Ефірну витяжку зливають, а ефіру дають випаруватися при кімнатній температурі. Залишок після випару змочують кількома краплями свіжоприготованого розчину з 1 частини резорцину й 100 частин соляної кислоти з питомою вагою 1,19. Вишнево-червоне забарвлення вкаже на присутність штучного інвертного цукру; світло-жовтогаряче забарвлення може бути викликане нагріванням меду.

«Цукровий мед» — ще один продукт фальсифікації, що вивозиться на ринки й продається там як натуральний. Такий мед отримують у результаті переробки бджолами цукрового сиропу. З усіх фальсифікацій натурального бджолиного меду цю підробку виявити найважче. Складність виявлення цукрового меду полягає в тому, що склад натуральних медів мінливий і показники їхньої якості можуть бути помилково прийняті за показники, що відповідають цукровому меду. Тому працівниками Інституту бджільництва була проведена робота з виявлення розходжень між натуральним і цукровим медом шляхом порівняння їхніх показників.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити