Бджільництво - словник-довідник

ГЕЛЬМІНТИ, або глисти, — паразити, які існують за рахунок організму хазяїна. Г. уражають людей, тварин, комах, рослини.

Г. (мермітиди) — багатоклітинні організми. У бджіл паразитує черв'як, який належить до класу круглих черв'яків, — нематод. їхні личинки проникають через стінку кишечника бджоли й розвиваються в черевних міжпорожнинних тканинах. Іноді навіть матка може припинити кладку яєць через дегенерованість яєчників, але при розтині можна виявити нематоду між задньою кишкою й піхвою. Г. послабляють бджіл, викликають їхню загибель.

Яйця й личинки нематод можуть бути на медоносних рослинах.

Заражаються бджоли, ковтаючи яйця й личинки Г. з водою.

Заходи боротьби. Як знезаражувальний засіб добре себе зарекомендував тимол. Препарат має антигельмінтні властивості. При потраплянні на шкіру викликає слабке подразнення, на слизову оболонку — сильне, при потраплянні в кров у великих дозах — призводить до смерті в результаті паралічу серця. Препарат застосовують у дозі 5—15 г на бджолосім'ю.

Препарат являє собою білі кристали рослинного походження, малорозчинні у холодній воді. Добре розчиняється в спирті, хлороформі, ефірі, жирних оліях й у крижаній оцтовій кислоті. Несумісний із камфорою, ментолом, салолом. Препарат легко сублімується при кімнатній температурі, зберігають його в темному місці в добре закупореній тарі. Тимол і тимолвмісні препарати можна використовувати при температурі повітря не нижче ніж 7 °С і не вище ніж 27 °С у період активного літання бджіл.

Щоб уникнути зараження бджіл Г., треба постійно на пасіці змінювати воду, підтримувати чистоту у вуликах.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.