Бджільництво - словник-довідник

ГЕТЕРОЗИС — один із прийомів селекції, що дозволяє збільшувати ріст, розвиток; підвищує життєвість і продуктивність потомства, отриманого від схрещування різних видів, сортів, порід. Г. забезпечує потомству довголіття, вищу витривалість у порівнянні з батьками. Цей прийом широко застосовується в практиці виведення нових сортів рослин і порід тварин. Г. сильно проявляється тільки в першому поколінні, тому у виробництві для міжпородного схрещування беруть гібриди тільки цього покоління. У наступних поколіннях Г. знижується, урожайність зменшується, тому в практиці воліють використовувати тільки гібриди першого покоління.

У бджільництві вже широко практикується Г. для підвищення продуктивності бджіл. Особливо сильно виявляється Г. при схрещуванні географічно віддалених порід бджіл. У цей час добре вивчений Г. помісей, отриманих від таких порід: кубанські із середньоросійськими, кавказькі із середньоросійськими, українські з далекосхідними, далекосхідні із середньоросійськими, гірські грузинські з бджолами гірських районів Закарпаття.

Добре зарекомендували себе Г. помісі, отримані від сірих грузинських маток, спарених із трутнями українських і далекосхідних бджіл, а також із трутнями бджіл, завезених із гірських районів Закарпаття. Помісні сім'ї від українських і високогірних порід показали високу продуктивність і збільшили вихід меду й воску на 50 %.

Гібриди першого покоління, отримані від схрещування особин двох інбредних ліній, частіше характеризуються вираженим Г. Для одержання нових цінних для господарства форм цим широко користуються не тільки у тваринництві, але й у бджільництві.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити