Бджільництво - словник-довідник

ГНІЗДО БДЖІЛ — частина стільників у вулику, на якій зосереджується життя всієї бджолосім'ї. Зазвичай ці стільники зайняті розплодом і кормами. Г. б. складається з декількох вертикально розташованих стільників із вуличками між ними у 8-12 мм.

Температура Г., як правило, більш-менш рівна незалежно від зовнішньої температури повітря. Оптимальна температура для життєдіяльності бджіл у той період, коли в Г. є розплід, 34-36 °С, а при його відсутності — 14-28 °С.

Для підтримки в гнізді належної температури бджоли споживають неабияку кількість корму. Щоб підтримувати тепловий режим, бджоляреві потрібно також скорочувати й утеплювати Г. і вулики.

Вигляд і розміри Г. залежать від сезону. Пізно восени, узимку й напровесні воно розміщається на 8-10 рамках, що мають значні запаси корму — мед і пергу. Коли настає час літної діяльності бджіл, бджолосім'я поступово поїдає медяні запаси, а звільнені від корму чарунки заповнюються розплодом. У цей період для Г. характерним є таке розташування: навпроти льотка в центрі, де кращий повітрообмін, розташований розплід, його обрамляє смуга свіжої перги, а за нею, у верхній частині й із боків розташовані медяні стільники. Із приходом тепла й появою першого узятку й зі збільшенням сім'ї Г. п. значно розширюється й може займати 20-24 рамки у вуликах-лежаках, 4 й більше корпусів — у багатокорпусних вуликах.

Щоб стимулювати восковидобувну діяльність бджіл, під час узятку в середину гнізда поміщають рамки зі штучною вощиною

І або будівельні рамки, які бджоли швидко відбудовують. Але робити це потрібно так, щоб не погіршити температурний режим і не скоротити площу стільників під розплід.

Стільники, де розміщається Г. б., згодом старішають. У зменшених, темних чарунках виводяться дрібні бджоли. Тому рекомендується щорічно половину або чверть усіх наявних на пасіці гніздових стільників заміняти новими.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити