Бджільництво - словник-довідник

ГОЛОВНА ВЕСНЯНА РЕВІЗІЯ ПАСІКИ — проводиться з метою з'ясування стану бджолиних сімей і створення умов для їхнього розвитку у весняний період. Ревізією визначають кількість стільникових рамок, воскової сировини, визначають воскозабезпеченість бджолосімей.

Г. в. р. проводять після весняної виставки бджіл і першого їхнього обльоту. Чим раніше буде проведена перевірка стану бджолиних сімей, тим у кращий термін можна провести роботи з весняного огляду їх і вчасно допомогти сім'ям, які перезимували неблагополучно.

Час проведення ревізії залежить від погодних умов. В. р. проводиться в безвітряну сонячну погоду з температурою повітря в тіні не нижче ніж +15 °С. Щоб не переохолодити розплід і не вихолодити вулик, відкривають не більше двох рамок, інші накривають полотнинкою або дерев'яними стелинами. Рамки оглядають по можливості швидко. Мета огляду — з'ясування сили сім'ї, наявності і якості матки, кількості і якості розплоду й меду й загального стану гнізда. Силу сім'ї визначають за кількістю (щільністю) обсиджування рамок бджолами.

Якість матки визначають за розплодом. Здорові личинки мають білий колір, вони однакові й ними заповнені всі чарунки без пропусків. Також розглядають і печатний розплід — він повинен бути суцільним.

Строкатий розплід свідчить про проблеми в бджолиній сім'ї й вимагає ретельного огляду після загальної ревізії. До огляду наступної сім'ї беруться з продезінфікованими інвентарем і руками.

За кількістю меду, що залишився після зимівлі, визначають витрату корму на сім'ю. Меду в повній, запечатаній з обох боків рамці завбільшки 300 х 435 мм міститься 3,5-4,0 кг, а в рамці завбільшки 230 х 435 мм — близько 3 кг. Виходячи з цих даних, визначають кількість меду в кожній рамці. У маломедних рамках приймають двосторонню смужку запечатаного меду вздовж усієї рамки заввишки у 8 см за 1 кг.

При В. р. у сильній сім'ї має залишатися не менше ніж 10 кг доброго меду та дві рамки із пергою, у середній сім'ї — не менше ніж 6 кг. Відсутню кількість корму поповнюють медом або цукровим сиропом. Якщо на пасіці є вулики з рамкою завбільшки 230 х 435 мм, то навесні сім'ям дають кормову надставку з медом першого збору минулого року.

При огляді бджолиних сімей із гнізд видаляються стільники з дефектними, витягнутими чарунками, у яких багато трутневих чарунок зі цвілою пергою, які стемніли від старості або зіпсовані мишами. Замість видалених розміщають правильно відбудовані стільники. Погані стільники, уже зайняті розплодом, відсувають ближче до краю гнізда й після виходу з них бджіл видаляють. Після закінчення огляду гніздо слід утеплити.

Після Г. в. р. бджоляр повинен зайнятися збільшенням кількості бджіл у сім'ях.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити