Бджільництво - словник-довідник

ДЕЗІНФЕКЦІЯ. Об'єктами Д. у бджільництві є вулики, стільники, інвентар, сотосховища, віск (воскосировина), устаткування, спецодяг, зимівники, майстерні (будиночки) і територія пасіки.

Д. проводиться знезаражувальними засобами та шляхом механічного очищення. Для Д. знезаражувальними хімічними препаратами використовують рідкі розчини, аерозолі, в окремих випадках — газоподібні засоби. Готують їх відповідно до інструкцій. Механічна обробка включає кип'ятіння, випалювання, прогрівання сухим жаром.

Дрібний інвентар (стамески, ножі, маткові клітинки) перед Д. очищають, а потім кип'ятять протягом 15 хв в 2%-вому розчині кальцинованої соди або лугу.

Вулики, рамки, вставні дошки піддають механічному очищенню, тобто скоблять, чистять, миють, сушать, а потім обпалюють полум'ям паяльної лампи до побуріння або легкого пожовтіння деревини.

Для Д. хімічними препаратами слід створити такі умови, за яких вони мають максимальний вплив. Наприклад, розчин хімічного дезінфікуючого засобу повинен діяти безпосередньо на мікробів, але якщо вони перебувають під шаром фекалій бджіл, прополісу, воску й меду, то знезаражування не досягається.

Розчини дезінфікуючих засобів максимально проявляють свою дію при температурі повітря не нижче ніж 10 °С і діють згубно на мікробів тільки тоді, коли розведені в потрібній концентрації. Для остаточної загибелі мікробів необхідно, щоб дезінфікуючий засіб ще певний час діяв на них, тому використовувати оброблений матеріал (вулики, стільники тощо) протягом певного часу не можна.

Необхідно враховувати неоднакову дію дезінфікуючого препарату на різних збудників хвороб. Наприклад, збудник нозематозу гине від парів оцтової кислоти, а спори збудників гнильцевих хвороб продовжують жити навіть під дією концентрованої оцтової кислоти.

Механічне очищення предметів до обробки їх дезінфікуючими препаратами відкриває поверхню, на якій улаштувався збудник захворювання, і створює всі умови для вільного доступу до нього хімічних речовин. Сухий матеріал перед очищенням зрошують слабким дезінфікуючим розчином, щоб запобігти розсіюванню збудника інфекції. Металевим шкребком ретельно очищають усі доступні місця вулика. Потім проводять санітарне очищення, тому що механічне не дає повного очищення. Стінки й інші частини вулика обмивають гарячою водою із содою або зольним лугом.

На пасіках і для профілактичної Д. застосовують ряд дезінфікуючих засобів.

Вулики й бджільницький інвентар можна дезінфікувати аерозольним препаратом «Дезинфектол». Із вуликів знімають дахи, повністю закривають льотки засувками й обробляють внутрішні стінки, дно й дах вулика протягом 10-15 хв до повного їхнього зволоження. Потім вулики щільно закривають і залишають на 24 год. Після цього знімають дах вулика, провітрюють його протягом 3 год і промивають водою.

Порожні якісні стільники зрошують з обох боків (можна з розпилювача) розчином, що містить 1 % перекису водню й 1 % одного з миючих порошків, до повного заповнення чарунок. Через З год стільники струшують, щоб повністю видалити розчин, і ретельно промивають у проточній воді, потім струшують і висушують.

Гніздові стільники сімей, уражених гнильцем, перетоплюють на віск. Мерву (витоплювання) спалюють. Стільники сімей, уражених акарапідозом, не дезінфікують, тому що кліщ (збудник хвороби) живе тільки на дорослих бджолах.

Медогонку спочатку розбирають на частини та промивають водою, потім дезінфікують гарячим 5% -вим розчином кальцинованої соди або гарячим 6% -вим розчином препарату ДЕМП. Через 6 год після Д. апарат промивають водою й сушать.

Усі пасічні приміщення (зимівники, сотосховища, бджільницькі будиночки, склади, кочові будки) звільняють від інвентарю й устаткування, після механічного очищення миють підлогу, а потім стіни й стелі білять суспензією 20% -вого свіжегашеного вапна.

Дрібний металевий інвентар кип'ятять протягом ЗО хв в 3% -вому розчині кальцинованої соди, 15 хв — в 0,5% -вому розчині їдкого натру або 1% -вому розчині каустифікованої содо-поташної суміші, або можна занурити весь інвентар в 3% -вий розчин перекису водню на 1 год.

Весь м'який матеріал (лицьові сітки, халати, рушники) кип'ятять протягом 30 хв або занурюють в 2% -вий розчин перекису водню на 3 год, або в 1% -вий активований хлорамін на 2 год, або ж в 4% -вий пароформ на 4 год. Після такої обробки спецодяг промивають у воді й сушать.

Руки знезаражують 2-3-разовим миттям у проточній воді з милом і щіткою.

Територію пасіки, передвуликові майданчики, як мінімум, 1 раз на тиждень очищають від трави, сміття, трупів бджіл і викинутого розплоду. Сміття збирають і спалюють.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити