Бджільництво - словник-довідник

ДИХАЛЬНА СИСТЕМА БДЖІЛ — забезпечує тканини бджоли киснем і видаляє двоокис вуглецю. У зовнішньому покриві бджоли, як і в багатьох комах, що мають твердий зовнішній покрив, проходять трубочки — трахеї, які проводять повітря до всіх тканин тіла. Сукупність трахей складає трахейну респіраторну систему. Від трахей до всіх клітин відходять дрібні кільцеві відгалуження, забезпечуючи у такий спосіб клітини киснем. Виходить, що в організмі бджоли кисень надходить безпосередньо в клітини, без перенесення його кров'ю.

Трахейна система має зовнішні невеликі дихальні пори (дихальця), розташовані вздовж тіла. У дорослої медоносної бджоли три грудні й сім черевних дихалець. Перші, найбільші дихальця знаходяться під бічною лопатою передньоспинки й надійно захищені волосяним покривом. Незважаючи на такий «подвійний» захист, перше дихальце все-таки доступне для паразитичних кліщів, які згодом накопичуються в трахейних стовбурах. Ця хвороба бджіл називається акарапідозом. Дрібніші дихальця другої пари лежать між плевральними пластинками середньогрудей й задньогрудей. Дихальця третьої пари нічим не захищені й знаходяться з боків проподеума. Наступні шість пар дихалець знаходяться у нижніх частинах перших шести тергітів черевця. Десята пара знаходиться в дихальних пластинках, з'єднаних з основою жала.

Всі дихальця мають своєрідні «клапани», що запобігають витіканню утягненого повітря й регулюють рух повітря у трахеях.

При вдиханні трахеї розширюються, утворюючи тонкостінні повітряні мішки, що, на зразок легенів, розширюються, а при видиханні стискаються. Трахейні повітряні мішки розвинені дуже добре; найбільші розташовані з боків черевця, дрібніші розподілені на грудях, голові й навіть у ніжках.

Від повітряних мішків трахеї відходить безліч розгалужених трубочок, що проникають у більшість тканин. Від трахей відходять дрібні трубочки (трахеоли), що сліпо закінчуються або проникають усередину тканинних клітин. Кінцеві частини трахеол наповнені рідиною, яка поглинає кисень із повітря, що розподіляється у трахеях. Насичена киснем рідина просочується крізь стінки трахеол і клітин у протоплазму клітин. Вироблений двоокис вуглецю обмивається кров'ю й виводиться через трахеї й м'які частини зовнішнього покриву.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити