Бджільництво - словник-довідник

ДУБ — потужне дерево із родини букових. У різних районах ростуть його дві екологічні раси — Д. літній і Д. зимовий. Росте у хвойно-широколистяних лісах, часто зустрічається разом з іншими породами, використовується в захисних смугах, у степовій зоні, також росте у балках і ярах. Відомий як добрий пилконіс, у сприятливі роки — як медонос. Сонцелюбна рослина, не любить притінків. Добре росте на темно-сірих і сірих суглинках і вилужених чорноземах, витримує солончакові ґрунти, не росте на кислих ґрунтах. Дерево заввишки до 35-40 м, діаметр стовбура 1-1,5 м. Кора молодих дерев тонка, гладка, блискуча, червонясто - або зеленувато-бура. Кора старих дерев із глибокими тріщинами, товста, бурувато-сіра. Листя просте, пір'ясто-лопатеве, зверху шкірясте, блискуче, зелене, знизу блідіше. Однодомна рослина. Чоловічі квітки зібрані в тонкі сережки, жіночі — у рідкі колосся. Зав'язь нижня, тригніздова, але дає початок лише одному плоду. Рильце трилопатеве, яскраво-червоного кольору. Цвіте в травні, після розпускання листя. Зимовий Д. зацвітає на два-три тижні пізніше за літній. Нектар із важкуватим запахом. Пилок жовто-зеленого кольору.

Давати бджолам дубовий мед у вигляді підгодівлі не рекомендується, тому що в них може спостерігатися нектарний токсикоз, через що бджолосім'ї ослабшають і надалі будуть не готовими до головного узятку. Досить часто бджоли збирають із Д. падь і медвяну росу.

Д. розмножується посівом жолудів.

Дикі рої воліли й воліють селитися в дуплах дубів. Розмір дупла зазвичай досягає близько метра завдовжки й півметра в діаметрі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити