Бджільництво - словник-довідник

ЕМБРІОНАЛЬНИЙ РОЗВИТОК , або зародковий розвиток бджоли, — включає в себе всі зміни, що відбуваються під оболонкою яйця, у результаті яких з одноклітинного організму (яйця) формується багатоклітинна істота (личинка).

Бджолине яйце складається з протоплазми та ядра. Воно має витягнуту циліндричну форму, ледь вигнуту, завдовжки 1,5 мм (рис. 15). Бік яйця, що не кріпиться до дна чарунки, трохи розширений. Внутрішній вміст яйця — цитоплазма й поживні речовини. Е. р. починається з багаторазового ділення ядра. Утворені маленькі клітинки примикають до кірки цитоплазми, утворюючи шар клітин на поверхні яйця (бластодерму). Незабаром нижня частина бластодерми товщає, утворюючи зародкову смужку. Коли зародкова оболонка вистеле все яйце, це означає, що формування стінок ембріона закінчилося, але ще відсутні внутрішні органи. У протоплазмі яйця є значна кількість поживної речовини — жовтка, призначеного для харчування зростаючого ембріона.

На 2-й день розвитку на передньому кінці зародкової смужки можна побачити стовщення й опуклості, це зачатки мозку, вусиків, верхня губа й 3 пари ніжок (рис. 16). З'являються дихальні отвори,залози.

Незабаром зародкова смужка збільшується в розмірах і займає все яйце. З'являються ротовий і задньопрохідний отвори; від них відходять у центр тіла втяжки, з яких утворюються передня й задня кишки. Зачаток цих кишок з'єднується із зачатками середньої кишки, які утворюються з ентодерми.

Мальпігієві судини — органи виділення — являють собою трубчасті сліпі вирости передньої частини задньої кишки. Шовкопрядильні залози розростаються в довжину, майже до кінця тіла личинки. Розвиток дихальної системи супроводжується появою невеликих трахейних трубочок, потім трахейного стовпа з дрібними трахейними відгалуженнями.

На пізній стадії розвитку личинка сегментується. Спочатку формується голова личинки, згодом голова дорослої бджоли; три наступні сегменти складають груди.

Через 3 доби при температурі 35,5 °С під оболонкою яйця завершується формування личинки. Вона прориває оболонку яйця, виходить із нього й лягає на дно чарунки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити