Бджільництво - словник-довідник

ЗАВМЕРЛИЙ ЗАСІВ — незаразна хвороба бджолиних сімей, що супроводжується загибеллю зародка яєць на різних стадіях розвитку.

Причини хвороби. Шляхом перестановки рамок з сім'ї із 3. з. у нормальні сім'ї й навпаки було встановлено, що причиною хвороби є спадкоємні властивості матки, тому що добрий засів в неблагополучній сім'ї розвивався нормально, а в нормальній сім'ї залишився без подальшого розвитку.

Розвиток зародка може припинитися як незабаром після відкладання яйця, так і в пізніший термін, наприклад, незадовго до виходу личинки.

Іноді матка може відкладати й 3. з., і нормальний. Наприклад, кладка запліднених яєць може призвести до завмерлого засіву, а незапліднених — до формування нормального трутня. У цьому випадку видно, що хвороба може передаватися спадково зі спермою трутня.

Перебіг хвороби. Оскільки хвороба пов'язана зі спадкоємними властивостями матки, вона має тривалий період.

Діагностика. 3. з. зазвичай займає не всю площу, а тільки частину, тому так званий строкатий розплід може викликати підозру на наявність інфекційних хвороб або на 3. з. При 3. з. на дні чарунок знаходять загиблий розплід у стадії яйця.

Сухий засів від завмерлого відрізняється тривалістю хвороби.

Заходи боротьби. Заміняють маток, які кладуть 3. з., якісними.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити