Бджільництво - словник-довідник

ЗАВМЕРЛИЙ РОЗПЛІД — незаразна хвороба, що супроводжується загибеллю розплоду на різних стадіях розвитку.

Причини хвороби. Ця хвороба, як і завмерлий засів, пов'язана зі спадковістю виробників, передається вона трутнями. Личинка або лялечка перестає розвиватися й гине. Іноді з лялечки виходить молода бджола, але вона нежиттєздатна.

Перебіг хвороби. Хвороба спостерігається в період активної яйцекладки. Цілком може бути викликана неповноцінністю годування розплоду, що призводить до загибелі лялечок і молодих бджіл.

Ознаки хвороби. Розплід гине в стадії запечатаної й незапечатаної личинки або лялечки. Кришечки запечатаних чарунок досить часто продірявлені, що нагадує гнильцеві захворювання. Личинки вологі, м'які, але легко видаляються з чарунок. Вони ледь тягучі, сіруватого відтінку, у міру висихання набувають коричневого кольору, без запаху або трохи віддають кислотою.

Характерна ознака хвороби — розплід гине на різних стадіях, навіть лялечки, готові до виходу з чарунок, чого не буває при інфекційних захворюваннях. У них помітною є недорозвиненість черевної частини. Трупи лялечок можна знайти перед вуликом на землі.

На одному стільнику можуть бути й одиничні, і масові випадки, аж до загибелі трутневих чарунок. Можливий вихід з лялечок молодих бджіл, але здорові їх швидко викидають із вулика. У молодих бджіл бувають недорозвинені крила, вони нездатні літати.

Діагноз установлюють за зовнішніми ознаками загиблого розплоду. У випадку утруднення — лабораторним дослідженням.

Профілактика. Не допускати близькоспорідненого схрещування.

Заходи боротьби. Забезпечують бджіл достатньою кількістю корму, заміняють матку якісною.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити