Бджільництво - словник-довідник

ЗАМІНА МАТОК — необхідний запланований або позаплановий прийом, що дозволяє бджолосім'ї залишатися сильною.

Для заміни старої матки на нову беруть зазвичай матку, яка вийшла з ройового маточника, тому що вона найякісніша. Можна також використовувати штучно виведену матку.

Матку найкраще змінювати до головного узятку, тому що в період між спарюванням і появою в гнізді відкритого розплоду на збір нектару мобілізуються всі сили бджолосім'ї. При підсадженні матки в сім'ю треба враховувати, що молоді бджоли охочіше приймають її, ніж старі, що матку іншої породи бджоли приймають неохоче, що матку, виведену в сильній сім'ї, бджоли завжди приймають краще, що молоду матку краще підсаджувати в сім'ю через кілька годин (3-5 год) після видалення попередньої, щоб бджоли відчули її відсутність. Якщо бджоли не приймають матку, поміщену в маткову клітинку або під ковпачок, можна спостерігати, як вони густо обсаджують захисне покриття, а при спробі стряхнути їх із клітинки дратуються, чіпляються за прутики й жаляться. Таку матку випускати з клітинки не можна, краще забрати її й через 5-6 год підсадити іншу. При підсадженні матки обов'язково виламують у стільниках норицеві маточники. Щоб бджоли швидше прийняли нову матку, можна «обдурити» їх, надавши молодій матці запаху сім'ї. Для цього стару матку саджають у клітинку на 2-3 год, потім видаляють її, кладуть корм і поміщають у неї молоду матку. За цей час клітинка просочується запахом сім'ї, який вбирає в себе підсаджена матка. Бджоли приймають її з меншою агресією. Не можна підсаджувати бджолиній сім'ї, що знаходиться в теплиці, неплодову матку, бджоли її не приймуть. Цінних маток краще використовувати при створенні нуклеусів або тоді, коли бджоли гарантовано приймуть її. Це можливо, якщо в сім'ї зірвані всі маточники, а через відсутність молодих личинок бджоли не мають можливості вивести свою матку.

Якщо маточник «підсаджений» у сім'ю, де пасічник запланував 3. м., але через якийсь час він виявився згризеним, спробу повторюють. Якщо й другий маточник виявиться згризеним, це означає, що матка в сім'ї повноцінна й заміну її треба відкласти на наступний рік. Якщо матка вийшла з «підсадженого» маточника, це означає, що стару матку вона знищить, а через 10 днів почне яйцекладку.

Можна матку з бджолами, що підсаджується на рамці в гніздо безматкової сім'ї, збризкати цукровим сиропом, а стільником, узятим із третьої сім'ї, розділити її з основною сім'єю.

Досвідчені бджолярі використовують такий спосіб. Попередньо відбирають у бджолосім'ї матку. Потім струшують на дошки, приставлені до льотка, або на дно вулика сім'ю зі стільників і підсаджують матку. Повернувшись на стільники, бджоли відновлять роботу, не звернувши «особливої» уваги на матку.

Можна використовувати ще один неординарний спосіб. Він полягає в тому, що не матку підсаджують у сім'ю, а навпаки, сім'ю — до матки. 3. м. проводять у той час, коли є матки на виході з маточників. Працюють із сім'єю в денний час, коли літні бджоли відсутні, а у вулику знаходяться тільки бджоли-годувальниці.

Робиться це так. Беруть новий або відремонтований і продезінфікований вулик. У нього саджають молоду плодову або запасну матку з нуклеуса на одній рамці розплоду. Цей вулик ставлять точно на те місце, де стояв вулик, у якому запланували поміняти матку, натомість старий поміщають навпроти, льотком до льотка, і з'єднують їх косо поставленою фанерною дощечкою завбільшки 50 х 40 см. Після цього знімають із вуликів кришки й з неблагополучної сім'ї переносять гніздові рамки в новий вулик, попередньо струшуючи бджіл у старе гніздо (уважно дивляться, щоб на стільнику не залишилася стара матка, знайшовши, ізолюють її, якщо її немає в гнізді, перенесення рамки проводять значно швидше). Вулик з маткою закривають кришкою, а бджіл, що залишилися в старому гнізді, ледь підкурюють і переганяють через льоток у новий вулик. Якщо матка не була виявлена раніше, при переході бджіл по фанерці з вулика у вулик, їх уважно оглядають, матку вилучають.

Цей спосіб зручний тим, що на цьому вся робота з сім'єю бджіл закінчується. Бджоли приймають матку й швидко освоюються на новому гнізді. Крім того, цей метод можна застосувати навіть у тому випадку, якщо в природі відсутній узяток.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити