Бджільництво - словник-довідник

ЗВАЛЬНИЙ РІЙ — складається з декількох роїв, які прищепилися на одному привої.

На пасіці може роїтися одночасно кілька сімей. Рої, вийшовши, часто об'єднуються й прищеплюються в одному місці. Такі рої називають звальними. Спочатку в такому рої є кілька маток, але потім бджоли вбивають зайвих маток, залишаючи всього одну.

3. р. можна побачити на тих пасіках, де вулики встановлені близько один до одного. Шум від рою на виході розтривожує й стимулює передроєві сім'ї із сусідніх вуликів до передчасного виходу з гнізда. Іноді 3. р. спостерігається через відсутність на пасічній території достатньої кількості привоїв.

Залежно від кількості роїв, які прищепилися, маса 3. р. може досягати 12 і більше кілограмів. Прищеплений рій збирають у кілька роївень. Щоб зберегти маток всіх роїв, треба відразу ж після збирання розселити бджіл у вулики. Для цього готують три вулики, льотки яких закривають смужками розділяльної решітки. До льотка приставляють сходні або листи фанери. Великою дерев'яною ложкою висипають бджіл на листи, намагаючись розділити бджіл нарівно на три вулики. Уважно стежать за бджолами, які біжать у вулик, серед них будуть і матки. Потроху висипаючи бджіл, знаходять всіх маток і пускають по одній в кожний вулик.

Якщо 3. р. утворився перед головним узятком, його використовують для формування бджолиних сімей-медовиків.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити