Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

ЗИМІВЛЯ БДЖІЛ НА ВОЛІ — один зі способів утримання бджіл у зимовий період. Цей спосіб можливий у районах з короткої й м'якої зимою, де при найдужчих морозах температура повітря не опускається нижче -9 °С.

У місцевостях з м'яким кліматом, де зима нетривала, бджіл залишають зимувати на літніх місцях, обгорнувши вулики толем або пергаміном. Такий захист не дозволяє продувати вулики вітрам і перешкоджає прогріванню їх сонцем. У місцевостях із суворим кліматом, де зима морозна, але сніг випадає рано й у великій кількостях, бджіл також можна залишати зимувати на волі. У цьому випадку восени, як тільки настане стійке похолодання (близько -5 °С), вулики додатково утеплюють снігом.

Рекомендується організовувати 3. б. н.в. і в тому випадку, якщо зимівник легко промерзає або сирий.

Насамперед повинні бути утеплені стінки вуликів, дно й стеля. У місцевостях, де зими бувають із сильними холодними вітрами або з вологими снігами, які довго не тримаються, вулики зазвичай захищають темними вологовідштовхувальними й повітронепроникними матеріалами (руберойд, толь тощо).

Перш ніж обгортати вулики цими матеріалами, слід скоротити гнізда бджіл і нижні льотки до 2-3 см, помістити на гніздах товсті мохові подушки, попередньо відкривши отвори в стелях. Якщо у вуликах стелі розбірні, то стелини трохи розсовують на краях гнізд.

Обгортають багатокорпусний вулик разом із дном і дахом, фіксуючи матеріал шпагатом. Важливо обгорнути вулики, поки вони ще не намокнули й не відволожилися. Напроти льотків прорізають відповідні отвори й краї обрізаного утеплювального матеріалу, навколо льотків притискають до стінок планками, попередньо проробивши у них льоткові щілини. Підготовлені в такий спосіб вулики залишають зимувати на літніх місцях.

Верхній льоток і повітропроникну стелю роблять для того, щоб вільно виходили водяні пари, що утворюються в гніздах бджіл. Якщо вони не виходитимуть з вулика, то внаслідок значної різниці температур повітря, що виходить із клубу й того, що знаходиться у вулику, осядуть на стінках вулика та стільниках, вільних від клубу бджіл, у вигляді крапельок. Згодом відволожиться й вулик, і корми, що погіршить зимівлю бджіл або може призвести до їхньої загибелі.

Верхній льоток, особливо в районах із суворими зимами, незабаром заповниться пробкою інею, що стримуватиме сильний потік повітря й забезпечить нормальну вентиляцію.

Бджоли, особливо південної популяції, часто восени зменшують льотки, зашпаровуючи їх прополісом. На весь льоток вони залишають лише кілька невеликих круглих отворів, які служать їм своєрідним проходом. У такий спосіб бджоли зменшують вентиляцію вулика, знижують імовірність проникнення усередину холодного повітря. Закладення льотків — це природна діяльність бджіл, спрямована на захист гнізда від вітрів і холоду. Тому при З б. н. в. прополісні перешкоди руйнувати не слід. Навесні, коли потеплішає, бджоли самі розгризуть перегородки й збільшать льотки.

Для бджіл, які зимують на волі, необхідно підготувати найкращі природні утеплювачі — мохи, сухе листя.

Болотні мохи збирають улітку, висушують на сонці й потім у сухому вигляді використовують для подушок або забивання вільних просторів у вулику. Болотний мох має велику вологоємність, внаслідок чого він може поглинати частину вологи, виділюваної бджолами. Навесні в день виставки вологі мохи обов'язково підсушують і знову використовують.

У тих регіонах, де погода буває нестійкою, з вітрами, дощами або снігом, які змінюються заморозками, залишати на зиму бджіл у вуликах, не захищених сорочками, ризиковано. Після дощу або мокрого снігу настає різке похолодання, вулики вкриваються льодом і жити в них бджолам стає неможливо.

Бджоли, залишені зимувати на волі, повинні бути сильними, їхні гнізда необхідно правильно зібрати й розмістити, у них має бути достатня кількість доброякісного корму.

По-перше, зимуючи на волі, бджоли пізніше проводять останній очисний обліт і, відповідно, раніше перший обліт (при температурі повітря +4... +5 °С). Перший очисний обліт проходить майже на місяць раніше, ніж у тих сімей, які поміщені в зимівник. У результаті в них значно раніше з'являється розплід, до квітня вони мають уже по три-чотири рамки розплоду (у переведенні на гніздову), і до початку цвітіння перших пилконосів і медоносів у їхніх сім'ях майже повністю старі бджоли змінюються молодими.

По-друге, зимівля на волі вимагає трохи більшої витрати кормових запасів. Але це компенсується кращим розвитком бджолиних сімей навесні, що призводить до вищих зборів меду з ранньовесняних медоносів і головного узятку.

По-третє, при такій зимівлі в сім'ях бджіл буває менше підмору. Догляд за бджолами практично зводиться до нуля.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.