Бджільництво - словник-довідник

ЗМІШАНІ ПОСІВИ МЕДОНОСІВ — суміші, що складаються з 2-3 компонентів. Призначення 3. п. м. — поліпшення кормової бази бджіл. При добрій агротехніці такі суміші дають не тільки високі врожаї зерна й зеленої маси, але й безліч нектару без виділення під медоноси додаткових площ. Такі нектароноси як фацелія й гірчиця біла виділяють, наприклад, від 30 до 70 кг нектару на 1 га, причому нектаровиділення залежить від частки нектароноса в суміші.

3. п. м., висіяні в кілька послідовних строків із проміжками 10-12 днів, забезпечують тривале джерело узятку протягом 2,5- 3 місяців, особливо в безузятковий період.

На припасічних ділянках і незручних землях (смітниках, ярах, непридатних для оброблення с.-г. культур) висаджують фацелію, гірчицю, огіркову траву, змієголовник тощо.

Гірчиця найкраще росте на суглинках. Висівати її краще після просапних культур, зернових, бобових, а також багаторічних трав. Сіють її широкорядним способом з міжряддями 45 см (на 1 га 8-10 кг насіння). Можна сіяти й суцільним рядовим способом (на 1 га 10-16 кг). Глибина закладення насінь — 3-6 см. Внесення в ґрунт мінеральних добрив значно підвищить виділення гірчицею нектару та збільшить урожай насіння.

Перед висіванням фацелії спочатку добре вгноюють ґрунт. Насіння зашпаровують на глибину 2-3 см суцільним рядовим способом. Норма висіву насіння — на 1 га 10 кг. Фацелія, висіяна у весняно-літній строк, створює безперервний узяток протягом усього літа до початку осені, висіяна пізно восени попереднього року — з перших днів червня. Пізній посів фацелії проводять безпосередньо перед заморозками, щоб насіння не встигло прорости, інакше воно загине. Забирають фацелію як тільки2/3 насіння на суцвіттях стане ясно-коричневого кольору, незалежно від того, чи цвітуть ще деякі квітки. Прибране насіння необхідно відразу ж очистити, підсушити й очистити повторно. Розмножується фацелія також самосівбою.

Огіркова трава невибаглива до ґрунту, але краще все-таки удобрювати її вапном. Проводять весняний або осінній висів у 2-3 строки, широкорядним способом з міжряддями 45 см. Норма висіву: на 1 га 30 кг насіння. Насіння проростає на 5-6-й день. Зрізують траву до дозрівання насіння, тому що потім воно легко обсипається. Зрізані суцвіття зі стеблом просушують у тіні, а потім відокремлюють насіння.

Змієголовник висівають для забезпечення бджолам пізнього узятку. Зацвітає він на 60-70-й день після посіву. Добре росте на суглинках з достатньою кількістю вологи й поживних речовин. Сіють його широкорядним способом з міжряддями 45 см (на 1 га 5-7 кг насіння). Цвіте змієголовник із середини липня до вересня.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити