Бджільництво - словник-довідник

ІНВАЗІЙНІ ХВОРОБИ БДЖІЛ — заразні або паразитарні хвороби, їх викликають одноклітинні (найпростіші) й багатоклітинні (членистоногі) організми тваринного походження. І. х. б. мають епізоотичний характер і передаються від інвазованих сімей до здорових, але поширюються значно повільніше, ніж інфекційні хвороби.

Найпростіші — мікроскопічні одноклітинні тваринні організми. їхніми органами руху є джгутики й війки. Харчуються вони через ротові отвори або всмоктують їжу всією поверхнею тіла.

Гельмінти (мермітиди) — багатоклітинні організми. У бджіл паразитує черв'як, який належить до класу круглих черв'яків — нематод. їхні личинки проникають через стінку кишечника бджоли й розвиваються в черевних міжпорожнинних тканинах.

Членистоногі — розповсюджені багатоклітинні організми, що включають у себе кілька класів. Представники таких класів, як комахи й павукоподібні, паразитують на бджолах.

Комахи-паразити бджіл: представники двокрилих (мухи), твердокрилих, лускокрилих і перетинчастокрилих. Ці комахи є переносниками багатьох хвороб бджіл.

Мухи (м'ясні, тахіни, горбаті мушки) паразитують на бджолах і диких комахах у фазі личинок, і хвороби, викликані ними, називаються міазами. На бджолах паразитує також муха браула, цикл розвитку якої відбувається в бджолиній сім'ї. Дорослі мухи уражають робочих бджіл або маток, а личинки браул розвиваються в стільниках. За зовнішнім виглядом ця комаха повністю відрізняється від мухи: вона сліпа й безкрила.

Із твердокрилих на бджолах паразитують личинки жука майки.

Із лускокрилих — метелики воскової молі (велика й мала). Харчуючись воском, вони руйнують воскові будови у вуликах і сховищах.

Серед кліщів (павукоподібних) зустрічаються як шкідливі для бджіл, так і нешкідливі й корисні. Деякі види кліщів руйнують запаси пилку, дуже швидко розмножуються й можуть знаходитися на тілі бджоли, не завдаючи їй жодної шкоди.

На особливу увагу заслуговують паразитуючі пузатий і спинний кліщі. Пузатий кліщ живе у вуликах, у смітті, може нападати на людину, викликаючи захворювання, що супроводжується сильною сверблячкою й печінням, лихоманкою й появою дрібних червонуватих вузликів, оточених пухирчастими утвореннями.

Спинний кліщ невидимий неозброєним оком, є паразитом дорослих бджіл і викликає небезпечну карантинну хворобу — акарапідоз.

Боротьба зі. х. б. ґрунтується на своєчасному обстеженні бджолиних сімей, плануванні та проведенні комплексних ветеринарно-зоологічних, санітарно-профілактичних і лікувальних заходів, спрямованих на розрив біологічного циклу розвитку та знищення паразитів. Декількома найважливішими умовами для запобігання І. х. б. на пасіках є утримання бджіл у добрих умовах, забезпечення їх доброякісними кормами й чистою водою, придбання стійких до інфекційних хвороб порід бджіл і своєчасна профілактична обробка пасічного обладнання, вуликів, стільників, території. Боротьба повинна бути спрямована не на миттєве рятування від інвазії, а на корінне знищення шкідників, що призведе до збереження бджолосімей на пасіці, а також підвищення їхньої продуктивності.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.