Бджільництво - словник-довідник

ІНФЕКЦІЙНІ ХВОРОБИ БДЖІЛ — ряд захворювань, збудниками яких є патогенні бактерії, віруси й паразитичні гриби рослинного походження. Основна ознака І. х.б. — здатність передаватися від хворих бджолосімей здоровим.

Віруси — дрібні організми, які живуть і розвиваються тільки на живих організмах. Відомо понад 300 видів вірусів. Чимало з них викликають найнебезпечніші хвороби: ящур, сказ, кліщовий енцефаліт. Віруси можуть паразитувати як на бактеріях (бактеріофаги), так і на рослинах (фітопатогенні віруси), на людині й на комахах (зоопатогенні віруси).

Розглянути віруси можна тільки під мікроскопом. Відомо, що вони мають форму паличок, ниток, куль і багатогранників.

Бактерії. Хвороби комах, що викликаються бактеріями, називають бактеріозами, а викликані бацилами — бацильозами.

Гриби — група рослинних організмів, у якій налічується понад 70 тис. видів. Одні гриби можуть паразитувати в живих тканинах рослин і тварин, інші — харчуватися за рахунок мертвих органічних субстратів. Хвороби, викликані грибами, називаються мікозами. Бджоли піддаються мікозу частіше в сиру й прохолодну погоду, у погано втеплених вуликах і в слабких сім'ях. Трупи бджіл і личинок, що загинули від мікозів, висихають, твердіють і вкриваються схожим на повсть нальотом.

За віком уражених бджіл хвороби поділяють на хвороби розплоду й дорослих бджіл. Хвороби розплоду поділяють на хвороби личинок старшого віку (запечатаного розплоду) і хвороби молодших личинок відкритого розплоду. Оскільки розплід буває тільки навесні й улітку, обстеження сімей і заходи для запобігання його захворюванню проводять тільки влітку. Дорослі ж бджоли живуть на пасіках цілий рік, причому найдовше живуть зимові бджоли. Несприятливі умови зимівлі можуть викликати захворювання бджіл на нозематоз, падевий токсикоз, акарапідоз. Ці хвороби розвиваються взимку, а проявляються наприкінці зими й навесні.

Однак не можна проводити розподіл хвороб бджіл тільки за віком. Бджолосім'я — єдине ціле, нерозривно зв'язане співтовариство дорослих особин і розплоду, тому уражаються європейським гнильцем, аспергільозом як перші, так і другі. Навіть такі хвороби дорослих бджіл, як нозематоз й акарапідоз, позначаються на розплоді: бджоли гірше годують й обслуговують личинок, що може викликати їхнє захворювання й загибель. Тому, намагаючись визначити причину загибелі розплоду, обов'язково звертають увагу на стан усієї сім'ї.

В основі класифікації хвороб за походженням лежить етіологічна, або причинна, ознака, що відразу ж указує на походження хвороби й дає можливість поставити правильний діагноз і провести необхідні оздоровчі заходи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити