Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

КЛАСИФІКАЦІЯ ХВОРОБ БДЖІЛ — розподіл хвороб бджіл за певними ознаками для зручнішого й кращого їхнього вивчення. В основі класифікації лежать походження хвороби, місцевість, у якій спостерігаються періодичні спалахи хвороб, сезон або місяць виникнення їх, вік і стать, симптоми, патологоанатомічні зміни.

За походженням хвороби бувають заразні й незаразні. Заразні у свою чергу поділяються на інфекційні й інвазійні хвороби. До інфекційних належать: американський гнилець, європейський гнилець, мішочницький розплід, перицистоз, аспергільоз, меланоз, паратиф, септицемія, параліч, змішані інфекції. До інвазійних належать: акарапідоз, нозематоз, амебіаз, мермітидоз, браульоз, сенотаїніоз, фізоцефальоз, мелеоз. Характерною рисою цих хвороб є здатність переходити від хворих сімей до здорових, від неблагополучної пасіки до благополучної.

Незаразні хвороби не передаються від хворих сімей здоровим. Найчастіше вони бувають викликані поганим утриманням і годуванням, неправильним розведенням. При порушенні норм годування розвиваються токсикози, голодування бджіл; при поганому утриманні — бджолине злодійство, застуджений розплід, запарювання бджіл, карликовість; при неправильному розведенні — хвороби бджолиної матки, трутеневість, сухий засів, завмерлий засів і завмерлий розплід.

К. х.б. за походженням — одна з найнадійніших.

За місцем поширення хвороби не можна чітко класифікувати, тому що майже кожна з них зустрічається в країнах, де розвинене бджільництво. Але все-таки більша частина хвороб бджіл поширена в певних географічних зонах. Наприклад, нозематоз, амебіаз і падевий токсикоз частіше уражають бджіл у північних широтах, а американський гнилець й акарапідоз — у південних.

За сезоном — хвороби бджіл поділяються на зимові, весняні, літні. Сезонність впливає на розвиток хвороб, але із закінченням сезону хвороба не зникає, а продовжує розвиватися. Так, заразившись акарапідозом, бджоли можуть хворіти протягом року. Можливим є також злиття сезонів, коли хвороба припадає на зимово-весняний сезон або осінньо-зимовий. Такі змішані сезонні хвороби найчастіше припадають на зимівлю бджіл і завдають бджільництву великих втрат.

За віком — поділяють на хвороби розплоду й дорослих бджіл. Перші хворіють на гнильці й мішочницький розплід, другі — на нозематоз, акарапідоз, амебіаз, паратиф, септицемію. Більш диференційовано хвороби можна розділити в такий спосіб: хвороби бджолиних яєць (сухий і завмерлий засів), хвороби личинок (гнильцеві хвороби, мішочницький розплід, перицистоз), хвороби лялечок (трубчастий і завмерлий розплід), хвороби молодих внутрішньовуликових бджіл (альбінізм, перговий токсикоз), хвороби літних бджіл (нозематоз, акарапідоз, браульоз, мелеоз, вірусний параліч, нектарний і хімічний токсикоз).

К. х.б. за віком полегшує встановлення діагнозу, але й викликає деякі утруднення, якщо розглядати бджолину сім'ю як єдине ціле. Масова загибель бджіл порушує діяльність не тільки всієї сім'ї, але й усієї пасіки. Хвороба й загибель бджіл різних віків відбувається при захворюванні сім'ї на європейський гнилець, аспергільоз, падевий токсикоз.

За статтю розрізняються хвороби робочих бджіл, маток і трутнів, але іноді хвороба уражає всіх їх одночасно. В окрему групу виділяються хвороби маток, пов'язані з яйцекладкою. Вони можуть бути вроджені й набуті.

За симптомами хвороби поділяються на такі групи: пронос, параліч, піші бджоли, чорні бджоли, трубчастий розплід.

За патологоанатомічними змінами класифікують хвороби за станом трупів бджіл: гниття — гнилець, скам'янілість — кам'яний розплід, розрідженість — мішочницький розплід; розпад на сегменти й членики — септицемія.

Симптоматичне й патологоанатомічне діагностування не є дуже точним, тому що ті самі симптоми або зміни можуть бути при різних хворобах.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.