Бджільництво - словник-довідник

БАКТЕРІЇ — дрібні одноклітинні рухливі або нерухливі рослинні організми, у яких немає хлорофілу. Вони не мають оформленого клітинного ядра; вкриті щільною напівзахисною оболонкою, крізь яку проникають поживні речовини й виділяються продукти обміну. Розмножуються Б. простим діленням, чітко успадковуючи особливості материнських клітин.

Величина Б. варіюється, виміряється тисячними частками міліметра й менше. Спостерігати Б. можна тільки за допомогою мікроскопа. Вони можуть бути у вигляді кулі, спіралі, нитки, але найчастіше — у вигляді палички. Деякі Б. утворюють спори як особливі форми існування при несприятливих умовах зовнішнього середовища. Спори дуже стійкі до високих температур, але гинуть при температурі 60°, добре переносять низькі температури.

Б. відіграють важливу роль у житті рослин, тварин і людей. Деякі з них корисні, інші — шкідливі.

Корисні Б. підтримують у ґрунті запаси мінерального азоту, сприяють відновленню його структури і родючості, вони використовуються в сільському господарстві, у харчовій

промисловості. Шкідливі Б. є збудниками заразних хвороб людей і тварин, рослин і комах.

До патогенних Б., що викликають хвороби бджіл, належать збудники європейського гнильцю, паратифу, септицемії й ін.

Існують Б., невидимі навіть у мікроскоп, вони можуть проникати крізь дрібні фільтри. Це — віруси. їх розглядають як позаклітинну форму життя.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити