Бджільництво - словник-довідник

БДЖОЛИ БАШКИРСЬКІ , або дикі бджоли, — один із найбільш злобливих видів бджіл.

Б. б. живуть у дуплах дерев, печерах і навіть занедбаних норах звірів. їх дотепер знаходять у лісах Башкортостану. Якщо домашній бджолиний рій прищепиться де-небудь у лісі, знайде собі дупло й розвиватиметься там, то незабаром їх неможливо буде відрізнити від диких бджіл.

За своїм розвитком Б. б. є типовими представниками темних середньоросійських, які пристосувалися до умов суворого клімату гірських районів. Тривала й холодна зима із сильними вітрами й морозами до 50 С, ранні весняні заморозки, холодні літні тумани, ранні осінні заморозки, опади — всі ці суворі кліматичні умови сприяли формуванню Б. б. з яскраво вираженими своєрідними особливостями.

Наукові морфологічні (розміри, вага, забарвлення тіла) і біологічні (злобливість, виділення воску, літна робота, робота матки) дані дають усі підстави вважати Б. б. породною групою. Б. б. протягом багатьох століть розвивалися шляхом природного добору, і без впливу людини пристосувалися до умов навколишнього середовища. Зараз вони становлять певний інтерес для науки й бджільництва.

Б. б. за розмірами менші за інших бджіл (хоботок, ширина членика ніжки). Ширина сегментів більша, ніж в інших бджіл. Забарвлення тіла темно-буре. Смужки на грудних сегментах світліші, хітин одноколірний, темний, що характерно для Маток і трутнів. Довжина хоботка може коливатися від 5,07 до 5,74 мм.

Б. б. працюють активно, у них довгий робочий день, вилітають за узятком рано, повертаються у вулик пізно. З появою в природі узятку переключаються на збирання нектару раніше за бджіл інших порід. Гніздо будують компактне, добре будують стільники, акуратно й ретельно розміщають розплід. Матка відкладає багато яєць.

Б. б. чудово переносять тривалі зими, низькі температури. Малорійливі. Відрізняються високою медопродуктивністю. Печатка меду суха.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити