Бджільництво - словник-довідник

ЛЕСПЕДЕЦА ДВОЦВІТНА — дикоросла чагарникова бобова рослина. Цінний пізньолітній медонос. Широко розповсюджена в Примор'ї й Приамур'ї. Росте під пологом і на узліссях лісу, на вирубках, гарах, на кам'янистих розсипах, на південних і східних схилах. Висота чагарнику 1-1,5 м. Листя складне, трійчасте, на довгих черешках. Квітки рожево-фіолетові, дрібні, численні, зібрані у верхівкові грона. При виростанні на багатому ґрунті, доступному сонячним променям, забарвлення віночка темне, на бідних ґрунтах і в тіні — бліде. Нектароносна тканина розташована біля основи зав'язі й утворює невелике опукле кільце. Нектарники починають функціонувати ще до розкриття віночків. Цвіте в серпні, при теплій погоді й порівняно високій вологості з неї збирають до 5 кг меду на день на одну бджолосім'ю. У сприятливі роки з 1 га можна отримати до 250 кг меду. У деякі роки навіть при рясному цвітінні рослина може погано відвідуватися бджолами, за винятком Л., що росте при повному освітленні, тому що вона виділяє в чотири рази більше нектару, ніж та, що росте при напівденному освітленні.

Цукро- і медопродуктивність Л. залежать від місця її виростання. Так, зауважено, що найбільшою медопродуктивністю вирізняється Л., яка росте на вирубках, а зі збільшенням повноти деревостою цукро- і медопродуктивність її зменшуються. Мінімальна кількість цукру в нектарі квіток спостерігається в ранкові й вечірні години, значно більше його у квітках, що розкрилися з 12 до 18 години. Максимальну кількість нектару виділяють квітки з розкритими віночками й порошними пильовиками. У квітках з розкритими віночками, але пильовиками, які вже скинули пилок, кількість цукру, виділюваного нектаром, значно зменшується. Якщо квітки розкриваються в ранкові години, то віночки закриваються у другій половині дня, якщо в другій половині дня — залишаються розкритими кілька годин і наступного дня. Тому в суцвітті, що становить собою гроно з безлічі квіток, з початку й до кінця цвітіння завжди є квітки з відкритими віночками, що містять нектар. Квітки, розташовані на вершині суцвіття, цвітуть протягом коротшого часу, ніж у середині або біля основи суцвіття. Найінтенсивніше бджоли відвідують квітки Л. з 11-ї до 17-ї год. Розмножується рослина насінням і черешками.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити