Бджільництво - словник-довідник

МАЛИНА — гіллястий колючий чагарник родини розоцвітих. Любить вологі й багаті ґрунти, дикоросла М. воліє рости на освітлених місцях: на гарах, лісосіках. М. культивують у садах. Чагарник заввишки 1-2 м з довгим повзучим кореневищем, розвиває дворічні надземні пагони. У перший рік життя стебла трав'янисті, усаджені шипами, до зими — здеревілі. На 2-й рік пагони утворюють суцвіття, плодоносять, засихають і відмирають. Листя зверху — зеленого кольору, знизу — сіро-повстяного. Квітки зеленувато-білі. На одному стеблі утворюється в середньому 52 квітки. У квітках багато маточок і тичинок. І хоча квітки здатні до самозапилення, без участі комах плоди не утворюються, тому що пилок рослини важкий, липкий і вітром не переноситься. Плід — малиново-червона багатокістянка, вкрита ніжними волосками, у садах іноді буває жовтою. Цвіте М. у травні — червні. Квітка живе 1,5 доби, після чого обпадає або в'яне.

М. - чудовий медонос: при сприятливій погоді одна сильна бджолосім'я може приносити 4-6 кг нектару на день, при несприятливій — 35-40 кг за період узятку. Концентрація цукру в нектарі може досягати 59,5 %. При такій високій концентрації нектару у квітках інтенсивність літання бджіл знижується, тому що нектар стає важкодоступним і бджоли змушені розріджувати його секретом слинних залоз. Різкі температурні коливання сприяють ряснішому виділенню нектару. М. дає бджолам і пилок. Установлено, що для запилення 2 га насаджень М~ потрібна одна бджолосім'я.

Малиновий мед має білий колір і дуже приємний смак. Він належить до світлих сортів меду найвищої якості.

Сорти М. визначають за нектаропродуктивністю. Тому на припасічних просторах найкраще висівати сортову М. Розмножують М. кореневими пагонами, які висаджують навесні або восени на глибоко поораній і вдобреній ділянці. Треба вибрати добре освітлену ділянку, захищену від холодних вітрів. На піднесених ділянках, де взимку дмуть вітри, кущі можуть вимерзнути. На надмірно зволожених ділянках М. вимокає. Добре розвивається вона на пухкому, родючому ґрунті при достатньому зволоженні. На кислих ґрунтах необхідно провести вапнування. Посадкові ями зазвичай роблять завбільшки 35 х 35 см, у них вносять перегній або компост, суперфосфат, деревну золу — усе перемішують. Азотні добрива при висаджуванні не додають. Перед висаджуванням надземну частину саджанців укорочують, якщо вони не були обрізані до цього. На супіщаних ґрунтах М. саджають трохи глибше. При посадці добре розправляють коріння, не допускаючи їхнього загинання догори. Лунки обов'язково мульчують торфом або перегноєм. Відстань між рядами роблять 1,5 м, між рослинами — 0,7-0,9 м.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити