Бджільництво - словник-довідник

МАТКА ЗАПАСНА — утримується в нуклеусі. Її зазвичай використовують навесні, після виставки бджіл із зимівника й виявлення на пасіці безматкових сімей або для зміни неякісної М. Нуклеуси формують улітку під час узятку.

М. з. виводять і дають сім'ї таким способом: вулик ділять на кілька відділень, кожне з яких зі своїм льотком, гніздо якого розраховане на 3-4 рамки. Льотки повинні бути спрямовані в різні боки або розташовують нуклеус за перегородкою збоку від основної сім'ї. Нуклеусам дають зрілі маточники або неплодові матки. Після запліднення маток їх використають за призначенням. Можна використовувати також такий спосіб. За 5-6 днів до виходу М. сім'ю-виховательку підсилюють рамками зі зрілим розплодом. За 3-4 дні до виходу М. маточники вирізують і розміщають у рамці-інкубаторі. З виходом М. у вуликах готують відділення для нуклеусів. У них з країв ставлять по 2 рамки з медом і пергою. Льотки тримають закритими. До вечора, коли літання бджіл зменшиться, від виховательки беруть рамки з розплодом, густо вкриті бджолами, ставлять їх у переносний ящик, там само розташовують рамку-інкубатор із М. Потім у вуликах, у яких розміщатимуться нуклеуси, між кормовими рамками ставлять по рамці з бджолами й безпосередньо до них випускають М. Льотки в сформованих відводках відкривають тільки після літання бджіл. В останню чергу дають М. сім'ї-виховательці.

Майже всі нуклеуси приймають М. Зльоту робочих бджіл з них майже не спостерігається. У майбутньому догляд за сімейками такий самий, як і за іншими. Нуклеуси з М. з. на 3-4 рамках, вкриті щільно бджолами, залишають на зиму, щоб навесні знову використовувати М. У кожній рамці їм залишають по 2 кг меду. На кожну М. з. бджолярі часто застосовують рамки

зменшених розмірів. Якщо нуклеус займає 2 стандартні рамки, то клуб має ненормально витягнуту форму, якщо його розмістити на 4 рамках, удвічі менше від стандартних, форма клубу буде природнішою. Часто застосовуються рамки половинного розміру в порівнянні зі стандартною магазинною або гніздовою. Будь-яка рамка з пасіки не годиться для зимівлі М. з., тому ця незручність усувається в такий спосіб: із планок нормальної ширини й завтовшки 7-8 мм роблять рамки розміром 210 х 270 мм і по дві вставляють у стандартну рамку. Такі стільники відбудовуються, заповнюються медом у нормальних сім'ях, потім їх виймають зі стандартної рамки й використовують для формування нуклеусів. До кожної рамочки зверху прибивають планку завдовжки 130 мм, вона має плічка й може бути поміщена в спеціальний вулик.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити