Бджільництво - словник-довідник

МУРАХИ — безкрилі комахи, які, будучи винищувачами багатьох шкідливих членистоногих, нападають також на ослаблих бджіл, грабують вулики.

Найчастіше зустрічається чорна (садова) М., руда лісова, темно-бура лісова й інші види. М. живуть практично на всіх пасіках. Селяться вони в утеплених вуликах. За добу можуть винести до 1 кг меду з вулика, а зі слабких сімей несуть навіть яйця бджіл, а личинок, що з'явилися з них потім, з'їдають. М. можуть також нападати на ослаблих бджіл біля льотків або в полі. Вони є переносниками різних збудників хвороб: американського гнильцю, європейського гнильцю й ін. Крім того, М. добре очищають територію пасіки від трупів бджіл.

Заходи боротьби та профілактики. Розміщають пасіку подалі від мурашників, які не можна знищувати. Якщо М. напали на вулик, його очищають, змітаючи їх. Ефективним профілактичним заходом є утримання на пасіці сильних сімей у якісних, добротних вуликах без щілин. Бджоляр повинен усвідомлювати, що, зруйнувавши мурашник, він дозволить тисячам шкідників знищувати медоносні культури, що потім негативно позначиться на медозборі. Щоб не допускати руйнування вуликів М., можна висадити на пасіці рослини, які їх відлякують: котячу м'яту, томати, хризантему звичайну; розсипати на території пасіки листя чорного горіха, порошок сірки, харчову сіль тощо.

У боротьбі з М. успішно можна використовувати полинь. Ця рослина абсолютно нешкідлива для бджіл. Якщо 5-6 гілок свіжозірваного полиню покласти зверху стелі й під дно вулика, М. негайно покинуть гніздо цього вулика. Ефективним є також обприскування вулика підсоленим полиновим розчином або відваром (5 г солі на 1 л води).

Якщо у вулику завелися чорні або руді М., то на місці, що вони облюбували собі як житло, можна покласти вугільну крихту. Запах гару відлякує комах. М. відразу переселяться в інше місце й перенесуть із собою своїх дітей. Навіть якщо заповнити міжстінні простори стружкою упереміш із грубною золою, отриманою після згоряння дров, М. у вулик не підуть. Відлякує М. також запах свіжої або зірваної петрушки.

У боротьбі з М. високі результати дає соняшникова олія. Нею можна змазувати медогонку, бідони й посуд з обрізками вощини. Після висихання олію наносять знову. М. уникають відвідувати місця, оброблені соняшниковою олією.

М. не люблять хутро й вату, тому кілочки можна оббити таким матеріалом. М. підніматимуться по кілочках до хутряної або ватяної перешкоди й повертатимуться назад.

Запах томатів відлякує М., у зв'язку з цим рекомендується висаджувати на території пасіки цю рослину. Можна використовувати також свіже листя помідорів, поклавши їх поверх гнізда бджіл на стелини або полотнинку й накривши папером. М. відразу покинуть вулик. У міру висихання листя його заміняють свіжим.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити