Бджільництво - словник-довідник

МУСКУЛАТУРА БДЖОЛИ — тканини, що при скороченні рухають різні частини тіла й органи. М. б. складають поперечносмугасті та гладенькі м'язові волокна. Поперечносмугасті м'язи пов'язані з органами руху, гладенькі — із внутрішніми органами. М'язові волокна бджіл, на відміну від інших хребетних тварин, не згруповані в пучки, а йдуть окремо, об'єднуючись тільки в точці кріплення.

Практично все тіло бджоли складається з мускульних волокон. Грудна порожнина комахи в основному зайнята м'язами локомоторних відростків і м'язами, що рухають голову й черевце.

У кожному боці середньогрудей знаходиться товстий стовпець вертикальних волокон, а між першою парою м'язів — два пучки волокон, які є депресорами крил. У самих середньогрудях є свої власні м'язи, що піднімають крила.

Кожне крило комахи управляється трьома маленькими м'язами, розташованими в основі крил. При скороченні ці м'язи розправляють крило й змушують його повернутися горизонтально назад. Розправленням складних крил управляють довгі склеритні м'язи.

Ніжки Б. також управляються м'язами. Вся лапка пронизана сухожиллям претарзальних м'язів, що перебувають у стегні й гомілці. Довгі м'язи вертлюга піднімають й опускають ніжку, а якщо біля стопи є опора, то м'язи-розгиначі, скорочуючись, дозволяють бджолі піднімати тіло на ніжках.

Жалкий апарат бджоли також має м'язи. Стрижень жала підтримується в стані спокою м'язом, але при його скороченні жалкий апарат висувається й устромлюється в жертву.

Рівномірний рух крові у тілі бджоли забезпечується ритмічною пульсацією мускульних стінок серця.

Травний канал бджоли також має безліч мускульних волокон, які, хвилеподібно скорочуючись, просувають їжу стравоходом.

При своїх малих розмірах бджола може переносити шорсткою поверхнею вантаж, вага якого перевищує її власну вагу в 20 разів.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.