Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

НЕЗАРАЗНІ ХВОРОБИ БДЖІЛ — відрізняються від інфекційних й інвазійних тим, що втрата, завдана ними пасічницьким господарствам, значно вища. Ці X. не виявляються лабораторною діагностикою, причиною їхнього виникнення найчастіше є неправильний догляд за бджолами.

Н. х. зазвичай поділяють на три групи, обумовлені порушеннями годування, утримання й розведення бджіл; а також на Н. х. розплоду й Н. х. дорослих бджіл.

X. бджіл можуть бути викликані несприятливими зовнішніми факторами: механічними (ушкодження матки й бджіл при огляді, перевезенні сімей або при проходженні бджолами через вузький льоток або гострі краї обмежувальної решітки), термічними (перегрівання, переохолодження гнізда, запарювання в літній період), хімічними (збір отруйного нектару й пилку, згодовування цукру з домішками кухонної солі або великих доз лікарських речовин), біологічними (патогенні бактерії, гриби тощо).

X. б. найчастіше виникають при порушенні необхідних умов життя бджіл — утримання, годування, розведення. Вони зникають, як тільки усувають причину їхнього виникнення. Ці X. не передаються від хворих сімей до здорових і не поширюються з однієї пасіки на іншу.

В утриманні бджіл необхідно прагнути до створення найсприятливіших умов для росту й розвитку здорових бджолосімей. Порушення умов призводить до виникнення хвороб. Так, наприклад, при недостатньому утепленні або великій розширеності гнізда може виникнути застуджений розплід; при наявності у вуликах щілин або великої розширеності гнізда в безузятковий час провокується бджолине злодійство; при наявності у вулику старих стільників зі зменшеним діаметром чарунок виникне карликовість, а підвищені вологість і температура викличуть запарювання бджіл.

Виниклі X. б. можуть розвинутися в інфекційні й інвазійні, ускладнивши перебіг цієї хвороби.

Годуванню бджіл приділяють особливу увагу, тому що без меду, перги й води вони не зможуть ні жити, ні активно працювати. Запаси меду повинні бути доступними для бджолосім'ї в будь-який час року. Улітку бджоли займаються його збиранням, узимку — харчуються ним.

Навесні, у період вигодовування розплоду, у бджіл виникає велика потреба у воді. Натомість у період збирання нектару ця потреба знижується, тому що в нектарі міститься до 80 % води. Після закінчення медозбору бджоли харчуються запасами запечатаного меду й потреба у воді зростає пропорційно до кількості відкритого розплоду. У цей період на добу витрачається близько 200-400 г води. У зимовий період дорослі бджоли на сухому зрілому меді в середньому живуть 6 днів, а на кормі з водою — 25 днів; на одному канді близько 12 днів, на канді з додаванням води — 37 днів. Звідси видно, що забезпечення бджіл водою подовжує їхнє життя в 3-4 рази. Тому навесні на пасіках розміщають поїлки.

Порушення режиму годування бджіл викликає появу X. б. Згодовування їм отруйного або недоброякісного корму викликає токсикози: пилковий, нектарний, падевий, сольовий, отрутохімікатний; відсутність кормів викликає голод; відсутність білкового корму або води припинення розвитку розплоду.

Розведення бджіл це продумана, цілеспрямована племінна робота, головним завданням якої є вирощування сильних високопродуктивних бджолиних сімей.

Племінна робота полягає в схрещуванні різних порід бджіл для підвищення їхньої продуктивності, стійкості до хвороб і зимостійкості. Підвищуючи стійкість до хвороб деяких порід і рас бджіл, звертають увагу не тільки на сприятливі фактори, але й на схильність, тому що різні сім'ї однієї й тієї ж лінії можуть мати різний нахил до X.

У племінній роботі слід уникати близькоспорідненого розведення бджолиних сімей, що призводить до зниження життєдіяльності потомства, високого відсотку мору й викликання такої хвороби, як завмерлий засів, завмерлий розплід, недорозвиненість бджіл, каліцтво тощо.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.