Бджільництво - словник-довідник

НОЗЕМА — збудник хвороби бджіл, риб і безхребетних тварин. Це внутрішньоклітинний паразит, дуже вимогливий до навколишніх умов. Поза організмом бджоли зберігається у вигляді спор. Потрапляє в середню кишку бджоли разом з кормом, там проростає й видає зародка паразита у вигляді амеби. Спори виділяються в зовнішнє середовище з екскрементами бджіл, заражають стільники й мед.

Найсприятливіша температура для розвитку Н. коливається в межах від 22 до 34 °С. При температурі 14-21 °С (у зимуючому клубі бджіл) він розвивається вкрай повільно або не розвивається зовсім. При такій низькій температурі можна спостерігати видужання бджіл. Температура 35-36 °С (у гнізді з розплодом) також несприятлива для розвитку паразита. У цих умовах також можливе видужання бджолиних сімей. При температурі 36,5 °С і вище й при температурі 12 °С і нижче хворі бджоли видужують повністю.

Спори паразита зберігаються в сухих випорожненнях бджіл до 2 років, у висохлих трупах бджіл — до 1 року, у стільниках (залежно від умов) — від 3 місяців до 2 років, у меді — до 258 днів, у водопровідній воді — до 113 днів.

Під прямими сонячними променями спори гинуть через 15— 32 год, ті, що перебувають у воді — через 37-51 год.

Н. убивають високі температури. Пара знищує її протягом 1 хв, у воді при 60 °С вона гине протягом 10 хв, у нагрітому до 60 °С меді — через 15 хв.

Пари формаліну (концентрація 50 мл3 на 1 м3 обсягу) при температурі 55 °С знезаражують стільники протягом 15 хв. 4% -вий розчин формаліну при температурі 25 °С убиває спори Н. протягом 1 год, 3% -вий — за 6 год, 1,5% -вий — за 12 год.

2%-вий розчин фенолу знищує спори Н. протягом 10 хв, 10% -вий розчин хлорного вапна — протягом 10—12 год, 2% -вий розчин їдкого натру при температурі 37 °С — протягом 15 хв.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити