Бджільництво - словник-довідник

ОГЛЯД ГНІЗДА проводять для з'ясування стану сім'ї бджіл. В одних випадках О. г. проводять із частковим його розбиранням, в інших — з повним.

О. г. проводять під час весняної й осінньої ревізії, надання допомоги неблагополучній сім'ї, санітарної обробки гнізда, постановки додаткових корпусів і магазинних надставок, відкачування меду. О. г. зазвичай проводять при температурі повітря не нижче 14-15 °С.

Будь-який О. г. порушує звичну життєдіяльність бджіл, тривожить їх, тому проводять його тільки в крайніх випадках.

Огляд сім'ї з розбиранням гнізда треба робити обережно, щоб бджоли не збуджувалися, не тривожилися й менше жалили. З появою невеликого узятку в теплу і ясну погоду бджоли менше проявляють занепокоєння. Навесні цю процедуру краще проводити в теплий час дня, улітку — у ранкові або вечірні години, коли сонце вже не таке пекуче.

Перед О. г. сім'ї бджоляр повинен підготувати необхідні матеріали й інвентар, що потрібні при роботі: димар, матеріали для його розпалювання, лицьову сітку, медяні рамки, рамки з вощиною, робочий ящик, стамеску тощо.

Димар використовується для втихомирення бджіл, але зловживати димом не рекомендується. Щоб димар не згас на початку роботи, його ставлять вертикально, що підсилює тягу. Для зменшення горіння димар кладуть на бік. Глушать димар, злегка відкривши кришку й закривши нижній і верхній отвори.

Перш ніж відкрити вулик, пускають у льоток 2-3 струмені диму й чекають 1-2 хв. Стояти краще збоку від вулика, з того боку, з якого світить сонце (краще освітлюються вигнуті рамки), і так, щоб не закривати собою льоток, тому що бджіл дратує важкоприступність льотка.

Знявши кришку й верхнє утеплення вулика, відкривають край стелі на 2-4 рамки й пускають кілька (1-2) струменів диму на верхню частину рамок, щоб бджоли перемістилися донизу. Якщо проводиться огляд злобливих або дратівливих бджіл, льоток обробляють димарем, а через 30-40 сек відкривають не всі рамки відразу, а 2-3, і так до останньої.

Виймати рамки треба дуже обережно, щоб випадково не роздавити бджіл або матку. Тримати рамки з бджолами треба по можливості у вертикальному положенні з невеликим нахилом від себе й над вуликом, щоб матка та бджоли не впали на землю. Якщо рамку тримати горизонтально, вона прогнеться, вивалиться або поламається, або з неї просиплеться пилок і виллється нектар. Рамку оглядають з одного боку, потім — з іншого.

Якщо необхідно відшукати матку, то дим варто використовувати помірно, щоб бджоли не тривожилися й не сходили з рамок, і ретельно оглянути всі рамки, особливо свіжозасіяні, де зазвичай знаходиться матка.

Якщо треба відібрати рамки з вулика, їх виймають із гнізда разом із бджолами й тимчасово поміщають у робочий ящик. Після закінчення огляду рамку беруть біля плічок, опускають наполовину у вулик і декількома короткими й різкими рухами струшують з неї бджіл між діафрагмою й крайньою рамкою. Бджіл, що залишилися на рамці, змітають щіткою або пучком трави у вулик. Щоб уникнути обриву стільників з повномедових гніздових рамок бджіл не струшують.

Огляд бджолиних сімей у безузятковий час вимагає надзвичайної обережності, інакше можна викликати на пасіці злодійство. У цей час, залежно від сили сім'ї, скорочують льотки до 2-6 см і зашпаровують у вулику всі наявні щілини. Підгодовують бджіл після припинення літання у вечірній час, уважно стежать, щоб корм не проливався на землю й стінки вулика. Рамки з медом і матеріали, що мають запах меду, зберігають у недоступному для бджіл місці. При необхідності О. г. під час активного медозбору використовують марлеві або сітчасті намети, у які поміщають сім'ї під час огляду.

Якщо при О. г. вжалила бджола, вулик не можна залишати відкритим, роботу треба завершити. Бджолу, яка випустила жало, найкраще вбити, щоб вона не збуджувала інших бджіл і не заважала подальшій роботі. Все це робиться швидко й спокійно.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити