Бджільництво - словник-довідник

ОДЕРЖАННЯ ОДНОВІКОВИХ ЛИЧИНОК — необхідне при штучному розведенні маток. Практика штучного виведення маток шляхом перенесення личинок показала, що найкращих маток можна одержати від личинок робочих бджіл віком не більше

доби. Якщо для виведення маток беруть різновікових личинок, то це набагато ускладнить процес, тому що постійно доведеться оглядати стільники з маточниками, щоб передчасно відібрати маточники з сім'ї-виховательки, інакше після виходу першої матки всі інші будуть знищені. У такому випадку може виявитися, що з ряду маточників першою вийде не найкраща матка й знищить інших, якісніших. Крім того, на молодих личинках виводяться якісні матки, на старих личинках — недоброякісні.

Для О. о. л. беруть якісну світлу суш, збризкують її теплою медяною ситою та ставлять у середину гнізда материнської сім'ї. Цей стільник щодня оглядають, щоб не упустити початок його засіву. Через чотири дні від початку засіву будуть готові одноденні личинки однакового віку. Личинки, призначені для щеплення, не повинні бути старше 12-18 год, тому що дводенні дадуть маток уже гіршої якості.

Для того щоб личинки розвивалися добре, сім'я-вихователька повинна мати рясні запаси корму (не менше ніж 10 кг меду й 2 рамки перги), необхідний температурний режим і вологість повітря в гнізді. У сім'ї також повинні бути різновікові бджоли й розплід на різних стадіях розвитку.

Для одержання одновікових личинок використовують ізолятор. Бічні стінки ізолятора роблять із розділяльної решітки, а торцеві — з металу. Габарити його повинні бути такими, щоб усередину поміщався гніздовий стільник. Ізолятор закривають кришкою, а вгорі торцевих стінок кріплять плічка для його підвішування на фальцах вулика.

Промисловістю випускається два види ізоляторів: для вуликів з рамками 435 х 300 мм і 435 х 230 мм. Параметри першого ізолятора — 312 х 470 х 55 мм, другого — 242 х 470 х 55 мм.

Для виведення одновікових личинок підбирають якісний ясно-коричневий стільник і, збризкавши його теплим цукровим сиропом, ставлять у середині гнізда поруч із рамкою відкритого розплоду у вулику високопродуктивної сім'ї. Як тільки бджоли перейдуть на цей стільник, на нього переносять матку, поміщають у рамку ізолятор і закривають. Через 3 дні рамку виймають з ізолятора й повертають у гніздо. Усі личинки на цьому стільнику будуть одного віку, і вже наступного дня їх можна використовувати для виведення високоякісних маток.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити