Бджільництво - словник-довідник

ОКСАМИТ АМУРСЬКИЙ, або амурське коркове дерево, — належить до сімейства рутових.

Має високі медоносні й пергоносні якості. Морозостійкий, віддає перевагу родючим ґрунтам, світлолюбний, вологолюбний. Погано переносить кислі ґрунти. Доросле дерево може досягати 26 м заввишки, діаметр стовбура — 100 см. Стовбур вкритий корковою корою, товщина якої може досягати 7 см. Кора сріблисто-сіра, м'яка, оксамитова на дотик. Тривалість життя до 250- 300 років. Крона потужна, розкидиста, ажурна. Пагони товсті, коричневого кольору. Листя велике, до 50 см завдовжки, складне, непарноперисте, має 7-13 листочків, розташованих супротивно. Квітки зеленувато-жовті, роздільностатеві, зібрані в мітелкові суцвіття — грона. Чашечка й віночок з п'яти частин. Плоди — ягодоподібні, чорні, із зеленуватою м'якоттю, 3-7 насінинами. Зацвітає О. а. наприкінці травня — на початку червня. Жіночі дерева зазвичай зацвітають на 2-3 дні пізніше чоловічих. Медопродуктивність з 1 га суцільних насаджень — 250-280 кг. Якщо посадити оксамит амурський біля пасіки, то бджоли відразу ж оцінять це дерево. Одна бджолосім'я за період його цвітіння може зібрати від 6 до 15 кг товарного меду. Виділення нектару залежить від навколишньої температури й вологості повітря. Найбільша його кількість виділяється при тихій погоді, температурі від 18 до 23 °С і відносній вологості повітря понад 50 %. Різкі пориви вітру, рясні опади зменшують у 2,6 разу кількість цукру в нектарі. Виділення нектару залежить також від віку дерева, наприклад, квітка 40-літнього дерева виділяє нектару в 2,5 рази більше, ніж 20-літнього.

Розмножують рослину насінням або саджанцями 3-5-літнього віку. При весняному посіві насіння вимагає стратифікації протягом 90 днів. Глибина забивання насіння — 2-2,5 см, з обов'язковим мульчуванням посівів на важких ґрунтах торфом або перегноєм. О. а. краще вирощувати в змішаних культурах за участю тіньових порід і чагарників (не більше ЗО % загальної кількості дерев). У південних степових районах воно страждає від посухи. Росте дуже швидко, пересадження переносить добре.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити