Бджільництво - словник-довідник

ОРГАНИ ЧУТТІВ — рецептори бджоли, за допомогою яких бджола пов'язана із зовнішнім світом і які сповіщають мозок про внутрішній стан організму. Наявність різноманітних чуйних рецепторів дозволяє бджолі орієнтуватися в польоті, визначати час доби, членів своєї сім'ї, будувати правильні стільники, шукати й знаходити нектароноси й пилконоси.

О. зору являють собою два складні ока та 3 прості, розташовані у верхній частині голови між складними. За допомогою складних очей бджола може розрізняти інтенсивність освітлення, поляризацію світла, колір і форму предмета й руху. Прості очі здатні розрізняти тільки інтенсивність освітлення. Бджоли, які не мають їх, починають діяльність при сильнішому освітленні, ніж нормальні особини.

О. чуттів на поверхні тіла — сенсили різного типу. Сенсила має нервові клітини, що сполучаються з мозком за допомогою нервових волокон.

О. дотику розміщені на крайніх члениках вусиків. Бджола, у якої видалені вусики, не здатна розрізняти запахи. О. дотику являють собою щетинки, кількість яких може досягати 16 тис. З їх допомогою бджола може розрізняти запах квітів, меду тощо.

О. смаку виглядають як щупики біля ротового апарата й на лапках. Бджоли розрізняють солодкі, солоні, кислі й гіркі речовини. Бджола менш сприйнятлива до цукрів, ніж люди, вона сприймає їх тільки в концентрації не менше ніж 0,5-2 % . Найчутливіші до цукрів рецептори вусиків.

О. рівноваги — волосяний покрив бджоли, що має нервові закінчення. З його допомогою бджола орієнтується в темряві вулика, відрізняє шорсткувату поверхню від гладенької, управляє своїм тілом у польоті. При ураженні нерва бджола не може орієнтуватися на місцевості, летить у неправильному напрямку.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.