Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

ОСИ велика група жалоносних перетинчатокрилих комах. За будовою тіла та способом життя вони близькі до бджіл.

Складчастокрилі О. Небезпеку для бджіл становлять полисти й шершні. Комахи грабують вулики, убиваючи при цьому бджіл, нападають в основному на слабкі сім'ї.

У цих комах передні крила в стані спокою складаються уздовж тіла. Передньогруди позаду вирізані, досягають основи крила.

Наприкінці літа початку вересня на пасіці часто можна зустріти полистів: звичайних, середніх, рудих, лісових, німецьких ос. О. полист убиває дорослих бджіл для вигодовування своїх личинок. Ця комаха насамперед може бути переносником збудників хвороб, крім того, воно проникає у вулики найчастіше слабких сімей і краде мед. Під час захисту гнізда гине багато бджіл, через що сім'ї слабшають.

Масова поява О. на пасіках, загибель великої кількості медоносних бджіл від їхніх нападів буває не щороку, а тільки тоді, коли в природі для них відсутня інша їжа.

Заходи боротьби. Для боротьби з О.-полистами використовують атрактант (ефір-2,4 гексадиеніл бутират) у суміші з інсектицидами. Можна також установити на пасіці пастки: до 1/3 заповнити сулію водою й невеликою кількістю меду.

Риючі О. Найбільшу небезпеку для бджіл становить філант трикутниковий (філант бджолиний або бджолиний вовк) і палярус золотавий, біологічні особливості якого подібні з філантом. Це витончені комахи, голі або маловолосаті. У більшості випадків вони гніздяться в ґрунті, де вирощують личинок, яким згодовують паралізованих комах і павуків.

Філант активний з 10-ї до 18-ї години у сонячні дні при температурі не нижче 23 °С. Самці живуть у неглибоких нірках, а самки риють глибокі тунелі, іноді до 1 м, з камерами завбільшки 2,5 х 1,5 см з боків. Зазвичай гнізда вони влаштовують на оголених ділянках у сухих легких, супіщаних, підзолистих ґрунтах, де можна досить швидко й легко вирити тунель, і рідше суглинних ґрунтах. Отвори, що ведуть у гнізда О., можна знайти на схилах ярів і ровів, уздовж доріг з насипами. Іноді створюються великі колонії цих О.

Самці харчуються нектаром рослин, а самка полює на медоносних бджіл у радіусі 2,5 км, іноді до 5 км від нірки. Вона приносить і складає від 1 до 7 паралізованих бджіл у камеру, на

груди останньої принесеної бджоли відкладають яйця. Через 3-4 дні з них з'являються личинки, які протягом 2-5 днів харчуються бджолами. Потім личинка плете блискучий темно-коричневий кокон, у якому продовжує свій розвиток, який іноді триває до 4 тижнів. Самці виходять на 4-10 днів раніше самок. У камерах самців зазвичай знаходиться 1-2 бджоли, самок — 3—8. У стадії лялечки філант може зимувати до 10 місяців.

Розмір дорослої О. 12-16 мм, колір жовто-чорний. Голова широка, на чолі є малюнок у вигляді корони: у самців із трьома зубцями, у самок із двома. Щелепи сильні. Черевце й ноги жовті. На спинці є чорні трикутники. О. ловлять літних бджіл у полі й на пасіці, паралізують їх, потім, здавлюючи лапками черевце бджіл, видавлюють із них нектар і гемолімфу. У період масового літання філанта бджолосім'ї значно слабшають, припиняють збирання нектару.

Заходи боротьби. Заорюють ґрунт, заселений філантами, засівають його травою, рясно поливають водою, засипають зверху листям і соломою. У нори О. заливають інсектициди. У липні-серпні проходить найактивніше літання філантів, тому пасіку доцільніше перевезти подалі.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.