Бджільництво - словник-довідник

ПАКЕТНЕ БДЖІЛЬНИЦТВО. П. сім'ї зазвичай формують навесні як відводки. У деяких господарствах їх створюють ближче до осені й залишають зимувати. Навесні, коли відводки наберуть достатньої сили, від них відбирають частину бджіл і розплоду для формування пакетів. Тій частині сім'ї, що залишилась, дають нову матку, а після посилення сім'ї можна знову взяти певну кількість бджіл і розплоду. Розплід для пакетів повинен відбиратися тільки печатний, тому що відкритий здебільшого гине при транспортуванні.

У країнах СНД для перевезення П. бджіл застосовується 2 види пакетів: стільникові й безстільникові.

Стільникові пакети виготовляються з ДВП. Розрізняють 4- і 6-рамкові пакети. Розміри чотирирамкового (мм): довжина — 475, ширина — 200, висота — 390; шестирамкового: 475, 290 і 390. Комплектують пакети коричневими або ясно-коричневими стільниками. Натомість світлі стільники в пакети не ставлять: вони легко обриваються. Бджіл відбирають у світлий літній день, щоб укомплектувати пакети молодими бджолами. У пакет спочатку поміщають 2 ясно-коричневі стільники із запечатаними кормами, потім 2 коричневі стільники з печатним розплодом і бджолами на них. Обов'язково простежують, щоб матка при формуванні пакета потрапила в нього. Рамки укріпляють. Потім установлюють лійку, зважують пакет і через лійку струшують у пакет із 2-3 стільників із середини гнізда необхідну кількість бджіл. Зібравши лійку, пакет швидко закривають кришкою та прибивають її цвяхами. Сформовані пакети зберігають до відправлення у прохолодному місці при температурі 14-20 °С. Вага шестирамкового пакета з ящиком складає 12-15 кг.

Безстільниковий пакет являє собою ящик завбільшки 430 х X 155 х 250 мм, що має форму прямокутного паралелепіпеда. Безстільникові пакети формують так само, як і стільникові, тільки у верхній стінці пакета є круглий отвір для годівниці та квадратний — для клітинки з маткою. Металева банка-годівниця (обсягом 975 см3) забезпечує харчування бджіл протягом 10 діб під час їхнього транспортування, тільки матку поміщають у клітинку Титова, що її укріпляють у стелі пакета до заселення його бджолами.

Перевозити пакети найкраще вранці або ввечері, а не під палючими променями сонця.

Про одержання П. сімей пасічникові необхідно домовлятися й готуватися з літа попереднього року. П. бджоли, отримані за 6-8 тижнів до медозбору, за 1,5-2 місяці можуть розвинутися в сильну сім'ю, що, природно, позитивно позначиться на кількості отриманого меду.

Вулики, у які будуть переселені П. бджоли, повинні бути підготовлені до їхнього прибуття. На кожну бджолосім'ю заготовлюють 4-5 стільникових рамок і 2-3 рамки з вощиною. У стільниках кожного вулика необхідно мати до 5 кг меду, а при його нестачі можна згодовувати бджолам цукровий сироп, доводячи кормовий запас до норми.

Прибулі стільникові пакети розставляють перед вуликами, знімають із пакета кришку та ставлять його у вулик поруч зі стільниками. Матку в клітинці поміщають у вуличку поруч із пакетом, годівницю виймають, струшуючи бджіл, які сидять на ній, на клітинку з маткою, і вулик закривають, надаючи бджолам можливість самостійно перейти на стільники.

Безстільникові пакети, що надійшли на пасіку в спекотну погоду, витримують до вечора, щоб бджоли заспокоїлися й не відбувся зліт. Якщо ж безстільникові пакети протягом тривалого часу зберігалися при температурі повітря нижче 12 °С, то бджоли в пакетах клякнуть і не можуть самостійно перейти на стільники. Тому на рамки кладуть брусочки, і тільки потім витрушують бджіл на рамки зверху гнізда.

У холодну й дощову погоду бджіл не переселяють, а зберігають їх у темному приміщенні при температурі повітря 14-20 С до настання теплих днів. Переселення у вулик у холодну погоду призводить до загибелі бджіл і матки. Відхід матки при переохолодженні сім'ї в пакеті може тривати до 45 днів після переселення бджіл у вулик.

Не менш ніж через 12-16 год ящик забирають, за цей час бджоли перейдуть на стільники. Якщо матка транспортувалася в клубі бджіл вільно, то обов'язково перевіряється її наявність і початок яйцекладки. Якщо за час транспортування бджоли відбудували стільнички, а матка засіяла їх яйцями, сім'я не переходить на стільники. У такому випадку сім'ю витрушують на рамки.

Для поліпшення приймання чужих маток при пересиланні безстільникових пакетів їх поміщають у, пересильні клітинки, заґратовані металевою сіткою з чарунками 3x3 мм. У торцевій стінці клітинки отвори заповнюють канді (4 частини цукрової пудри й 1 частина розігрітого меду) і закривають пробкою.

Під час переселення бджіл на стільники пересильну клітинку з маткою поміщають так само, як і клітинку Титова. Через добу після переселення бджіл із клітинки знімають пробку й роблять у канді отвори (діаметром 1,5-2 мм), щоб забезпечити доступ бджіл до матки. На п'яту добу перевіряють приймання матки бджолами. При посадці маток у сім'ї відбувається близько 10 % їхнього відходу, тому одночасно з висилкою пакетів необхідно висилати також 10 % запасних маток.

Переселення бджіл зі стільникових пакетів відрізняється від переселення бджіл із безстільникових пакетів лише тим, що бджіл пересаджують у вулик разом зі стільниками.

Надалі бджоляр повинен створити сприятливі умови для бджолиної сім'ї, щоб забезпечити ранню яйцекладку.

Одним з добрих стимуляторів є обладнання загальної годівниці під спеціальним навісом. З годівниці щодня згодовують по 200-300 г 50% -вого цукрового сиропу на сім'ю.

У випадку, якщо пакетна сім'я посаджена на стільники без перги або на рамки зі штучною вощиною, то їй згодовують медово-цукрові коржі, приготовані з однієї частини меду й чотирьох частин цукрової пудри. Коржі кладуть зверху гніздових рамок і згодовують до настання пилкового узятку.

Зі зростанням П. сімей розширюють також їхні гнізда рамками зі стільниками й штучною вощиною. Високі результати дає разове розширення гнізд вощиною до заповнення 12-рамкового вулика.

При комплектуванні гнізда в П. сім'ї беруть 2 медяні стільники: повномедний і маломедний. Повномедний стільник розташовують першим біля бічної стінки вулика, за ним упереміж стільники й вощину. Маломедний стільник ставлять сьомим щодо першого (медяного). У перші три тижні він обмежуватиме гніздо сім'ї.

Перед настанням головного медозбору, коли розплодом буде зайнято вже 8—9 рамок, на вулик ставлять магазин зі стільниками й вощиною. Така технологія дозволяє бджолам відбудувати багато стільників для складання меду.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити