Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

ПАКЕТНЕ БДЖІЛЬНИЦТВО. П. сім'ї зазвичай формують навесні як відводки. У деяких господарствах їх створюють ближче до осені й залишають зимувати. Навесні, коли відводки наберуть достатньої сили, від них відбирають частину бджіл і розплоду для формування пакетів. Тій частині сім'ї, що залишилась, дають нову матку, а після посилення сім'ї можна знову взяти певну кількість бджіл і розплоду. Розплід для пакетів повинен відбиратися тільки печатний, тому що відкритий здебільшого гине при транспортуванні.

У країнах СНД для перевезення П. бджіл застосовується 2 види пакетів: стільникові й безстільникові.

Стільникові пакети виготовляються з ДВП. Розрізняють 4- і 6-рамкові пакети. Розміри чотирирамкового (мм): довжина — 475, ширина — 200, висота — 390; шестирамкового: 475, 290 і 390. Комплектують пакети коричневими або ясно-коричневими стільниками. Натомість світлі стільники в пакети не ставлять: вони легко обриваються. Бджіл відбирають у світлий літній день, щоб укомплектувати пакети молодими бджолами. У пакет спочатку поміщають 2 ясно-коричневі стільники із запечатаними кормами, потім 2 коричневі стільники з печатним розплодом і бджолами на них. Обов'язково простежують, щоб матка при формуванні пакета потрапила в нього. Рамки укріпляють. Потім установлюють лійку, зважують пакет і через лійку струшують у пакет із 2-3 стільників із середини гнізда необхідну кількість бджіл. Зібравши лійку, пакет швидко закривають кришкою та прибивають її цвяхами. Сформовані пакети зберігають до відправлення у прохолодному місці при температурі 14-20 °С. Вага шестирамкового пакета з ящиком складає 12-15 кг.

Безстільниковий пакет являє собою ящик завбільшки 430 х X 155 х 250 мм, що має форму прямокутного паралелепіпеда. Безстільникові пакети формують так само, як і стільникові, тільки у верхній стінці пакета є круглий отвір для годівниці та квадратний — для клітинки з маткою. Металева банка-годівниця (обсягом 975 см3) забезпечує харчування бджіл протягом 10 діб під час їхнього транспортування, тільки матку поміщають у клітинку Титова, що її укріпляють у стелі пакета до заселення його бджолами.

Перевозити пакети найкраще вранці або ввечері, а не під палючими променями сонця.

Про одержання П. сімей пасічникові необхідно домовлятися й готуватися з літа попереднього року. П. бджоли, отримані за 6-8 тижнів до медозбору, за 1,5-2 місяці можуть розвинутися в сильну сім'ю, що, природно, позитивно позначиться на кількості отриманого меду.

Вулики, у які будуть переселені П. бджоли, повинні бути підготовлені до їхнього прибуття. На кожну бджолосім'ю заготовлюють 4-5 стільникових рамок і 2-3 рамки з вощиною. У стільниках кожного вулика необхідно мати до 5 кг меду, а при його нестачі можна згодовувати бджолам цукровий сироп, доводячи кормовий запас до норми.

Прибулі стільникові пакети розставляють перед вуликами, знімають із пакета кришку та ставлять його у вулик поруч зі стільниками. Матку в клітинці поміщають у вуличку поруч із пакетом, годівницю виймають, струшуючи бджіл, які сидять на ній, на клітинку з маткою, і вулик закривають, надаючи бджолам можливість самостійно перейти на стільники.

Безстільникові пакети, що надійшли на пасіку в спекотну погоду, витримують до вечора, щоб бджоли заспокоїлися й не відбувся зліт. Якщо ж безстільникові пакети протягом тривалого часу зберігалися при температурі повітря нижче 12 "С, то бджоли в пакетах клякнуть і не можуть самостійно перейти на стільники. Тому на рамки кладуть брусочки, і тільки потім витрушують бджіл на рамки зверху гнізда.

У холодну й дощову погоду бджіл не переселяють, а зберігають їх у темному приміщенні при температурі повітря 14-20 С до настання теплих днів. Переселення у вулик у холодну погоду призводить до загибелі бджіл і матки. Відхід матки при переохолодженні сім'ї в пакеті може тривати до 45 днів після переселення бджіл у вулик.

Не менш ніж через 12-16 год ящик забирають, за цей час бджоли перейдуть на стільники. Якщо матка транспортувалася в клубі бджіл вільно, то обов'язково перевіряється її наявність і початок яйцекладки. Якщо за час транспортування бджоли відбудували стільнички, а матка засіяла їх яйцями, сім'я не переходить на стільники. У такому випадку сім'ю витрушують на рамки.

Для поліпшення приймання чужих маток при пересиланні безстільникових пакетів їх поміщають у, пересильні клітинки, заґратовані металевою сіткою з чарунками 3x3 мм. У торцевій стінці клітинки отвори заповнюють канді (4 частини цукрової пудри й 1 частина розігрітого меду) і закривають пробкою.

Під час переселення бджіл на стільники пересильну клітинку з маткою поміщають так само, як і клітинку Титова. Через добу після переселення бджіл із клітинки знімають пробку й роблять у канді отвори (діаметром 1,5-2 мм), щоб забезпечити доступ бджіл до матки. На п'яту добу перевіряють приймання матки бджолами. При посадці маток у сім'ї відбувається близько 10 % їхнього відходу, тому одночасно з висилкою пакетів необхідно висилати також 10 % запасних маток.

Переселення бджіл зі стільникових пакетів відрізняється від переселення бджіл із безстільникових пакетів лише тим, що бджіл пересаджують у вулик разом зі стільниками.

Надалі бджоляр повинен створити сприятливі умови для бджолиної сім'ї, щоб забезпечити ранню яйцекладку.

Одним з добрих стимуляторів є обладнання загальної годівниці під спеціальним навісом. З годівниці щодня згодовують по 200-300 г 50% -вого цукрового сиропу на сім'ю.

У випадку, якщо пакетна сім'я посаджена на стільники без перги або на рамки зі штучною вощиною, то їй згодовують медово-цукрові коржі, приготовані з однієї частини меду й чотирьох частин цукрової пудри. Коржі кладуть зверху гніздових рамок і згодовують до настання пилкового узятку.

Зі зростанням П. сімей розширюють також їхні гнізда рамками зі стільниками й штучною вощиною. Високі результати дає разове розширення гнізд вощиною до заповнення 12-рамкового вулика.

При комплектуванні гнізда в П. сім'ї беруть 2 медяні стільники: повномедний і маломедний. Повномедний стільник розташовують першим біля бічної стінки вулика, за ним упереміж стільники й вощину. Маломедний стільник ставлять сьомим щодо першого (медяного). У перші три тижні він обмежуватиме гніздо сім'ї.

Перед настанням головного медозбору, коли розплодом буде зайнято вже 8—9 рамок, на вулик ставлять магазин зі стільниками й вощиною. Така технологія дозволяє бджолам відбудувати багато стільників для складання меду.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.