Бджільництво - словник-довідник

ПЕРЕГРІВ ГНІЗДА — підвищена температура в гнізді бджіл, що призводить до обривання стільників, припинення роботи бджолами й до запарювання бджіл.

П. г. відбувається при неправильно організованому перевезенні бджіл, а також на точку, якщо вулики встановлені без затінення під прямими сонячними променями. У першому

випадку П. г. обумовлене такими причинами: сильним збудженням бджіл, коли вони метаються на стільниках, наявністю в гнізді стільників із рідким медом, обривом стільників, поганою вентиляцією гнізда, потраплянням на стінки вуликів прямих сонячних променів. Щоб уникнути запарювання бджіл, необхідно правильно формувати гнізда й неухильно додержуватися правил із перевезення бджіл.

На точках П. г. відбувається, якщо вулики розташовані на південних схилах і не захищені від прямих сонячних променів, або встановлені в низькому, вологому місці. П. г. сприяють фарбування вуликів у темні кольори, затримка з розширенням гнізд у період активного розвитку бджолосімей, невеликі льоткові отвори, що не забезпечують достатню вентиляцію, а також не притінені металеві дахи вуликів.

При П. г. бджоли приходять у пригнічений стан, припиняють роботу, більшість їх беруть участь у вентилюванні гнізда, потім вони намагаються покинути стільники, скопичуються в місцях вільного простору (під прилітною дошкою, дном або дахом вулика) і залишаються там доти, доки не припиниться перегрів. Підвищена температура шкодить розплоду, може призвести до обриву розм'якшених стільників. П. г. призводить до виникнення на пасіці ройового інстинкту.

Щоб уникнути П. г. під час перевезення бджіл (при будь-якій погоді), створюють у вулику порожнечу, куди бджоли можуть піти з розплоду. Середні за силою сім'ї легше переносять перевезення, сильні — навпаки. Якщо сім'я повністю займає 12-рамковий вулик, із гнізда видаляють 2-3 рамки, з лежака — 4-5, а на багатокорпусний вулик ставлять порожній корпус. У такому випадку не потрібно забезпечувати бджолам додаткову вентиляцію, також немає потреби знімати полотнинки, подушки й дахи з вуликів. Стільники з рідким медом на час перевезення видаляють із вуликів. При цьому дуже важливо також надійно скріпити корпуси.

При такій підготовці бджолиних сімей до перевезення випадків запарювання практично не буває. Бджіл можна перевозити навіть у спекотні дні. У весняно-літній період вчасно розширюють гнізда, посилюють їхню вентиляцію, дають бджолам воду.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити