Бджільництво - словник-довідник

ПЕРЕСАДЖЕННЯ РОЮ — переміщення рою з роївні у вулик. Переселяти рій у новий вулик можна в будь-який час, але краще це робити ввечері, коли закінчиться літання бджіл. За ніч бджоли звикають до нового гнізда й починають його відбудовувати.

Зібраних у роївню бджіл закривають і відносять у темне та прохолодне місце, а ввечері переселяють у новий вулик. Перед посадженням рій зважують і на кожний кілограм бджіл дають чотири рамки.

Для сім'ї, яка роїлася, складають нове гніздо. У середині гнізда ставлять рамку з різновіковим розплодом, із двох боків від неї розміщають по рамці доброї суші, за ними — рамки зі штучною вощиною й на краях гнізда — по рамці з медом і пергою.

При недостачі вощини можна навощувати рамки не повними листами, а половинками, які пасічник отримує розрізаючи лист по діагоналі.

Ройових бджіл заселяють у вулик двома способами:

а) висипають бджіл безпосередньо на рамки;

б)сходнями пропускають бджіл через льоток.

У першому випадку на корпус вулика ставлять порожню напіврамкову надставку або корпус, підносять роївню й витрушують бджіл. Поступово бджоли перейдуть на стільники, решту змітають щіткою, надставку забирають, а рамки вкривають полотнинкою або стелинами. Утеплюють гніздо, тільки коли бджоли візьмуться до роботи.

У другому випадку бджіл висипають із роївні на сходні по одній, і вони поступово проходять у вулик. Через добу сім'ю перевіряють, дивляться, чи не обірвалася штучна вощина.

Багато бджолярів при виході рою виловлюють на прилітній дошці матку. Рій без матки нікуди не полетить. Матку поміщають у клітинку, а за цей час бджоляр приносить запасний вулик, ставить у нього 1 рамку з різновіковим розплодом, 3 рамки доброї суші з невеликою кількістю меду й між ними 4 рамки зі штучною вощиною. Вулик маткової сім'ї переносять в інше місце, а на це місце ставлять підготований вулик. Між рамками вулика поміщають клітинку з маткою. Бджоли, відроївшись, в пошуках матки почнуть повертатися на колишнє місце й заходитимуть у вулик.

Увечері матку випускають із клітинки. До рою протягом двох днів прилітають бджоли з віднесеного вулика. Тому через день посаджений рій оглядають і відповідно до сили сім'ї розширюють гніздо. У сім'ї, перенесеній на інше місце, знищують всі маточники, крім одного, найкращого. Гніздо скорочують і протягом декількох днів дають бджолам воду до початку літання. У сильних сім'ях маточники не знищують. їх вирізують на 6-й день після виходу рою й використовують для формування нових сімей і заміни маток у слабких сім'ях.

Буває й таке, що рояться кілька сімей одночасно й рої прищеплюються один до одного. Таке об'єднання називають «звальним» роєм. Щоб цього не відбулося, прищеплені рої швидко забирають. Якщо ж це допустили, то рій збирають у дві роївні, несуть у темне, прохолодне місце. При відсутності в якій-небудь роївні матки бджоли тривожитимуться й шукатимуть вихід. Тому, якщо виявлене занепокоєння бджіл, на підготовлений для знятого рою вулик ставлять напіврамкову надставку з приробленою до неї знизу розділовою решіткою. Потім висипають бджіл в надставку й відразу ж накривають їх шматком тканини, щоб бджоли не розлетілися. Через 10 хв, відкривши покришку, змітають зі стінок надставки на решітку всіх бджіл. Поступово бджоли пройдуть через решітку, а матки та трутні, якщо вони були в роївні, залишаться на решітці. Маток виловлюють і кладуть у клітинки.

Якщо в першій роївні маток не виявилося, таку ж процедуру проводять із другою. Знайдену матку віддають тій сім'ї, у якій її не виявилося.

Після саджання бджіл у вулик маток витримують ще день-два в клітинках. Якщо бджоли узялися за прибирання вулика, сидять біля льотка й охороняють його, уже наступного дня роблять обльоти, це означає, вони освоїлися в новому житлі й перевіряти їх треба тільки через 2-3 дні на наявність яйцекладки, справність рамок зі штучною вощиною, на обсадженість рамок бджолами. Залежно від результатів огляду скорочують або збільшують кількість рамок й утеплюють гніздо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити