Бджільництво - словник-довідник

ПЕРЕХРЕСНЕ ЗАПИЛЕННЯ — перенесення пилку з тичинок однієї рослини на рильце маточки іншої. У ході тривалого еволюційного розвитку вийшло, що тичинки й маточки на одній квітці рослини дозрівають неодночасно, внаслідок чого й стає можливим П. з. Рослини з одностатевими квітками запилюють тільки перехресним способом.

Серед перехреснозапильних рослин виділяють комахозапильні й вітрозапильні. Пилок переносять на своєму тільці медоносні бджоли й інші комахи.

П. з. гречки й медунки сприяє, наприклад, своєрідна будова квіток. На одних рослинах цих культур є високі маточки й короткі тичинки, на інших — навпаки. Під час запилення квіток комахами пилок розподіляється на їхньому тільці нерівномірно: на груди — при запиленні короткотичинкових рослин, на черевце — низькоматочкових. Завдяки цьому й відбувається запилення різних за будовою квіток.

Використання бджіл на запиленні ентомофільних сільськогосподарських культур підвищує врожаї й поліпшує якість плодів і насіння.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити