Бджільництво - словник-довідник

БДЖОЛОЇД (осоїд) — комахоїдні птахи, «санітари» сільського й лісового господарства, які одночасно є й хижаками для бджіл. Із родини яструбиних на бджіл нападають звичайний і чубатий осоїди.

Звичайний О. більший за ворону, завдовжки до 60 см, має довгий хвіст і коротке тверде пір'я на чолі. Дзьоб короткий, загнутий. Колір оперення птаха змінюється з віком. Самці зверху темно-бурі, знизу світло-бурі, самки — зверху темно-бурі, знизу світло-бурі з великими поперечними плямами, на хвості три широкі білі смуги. Ноги короткі й сильні. Птах живе в лісах і лесостепах, переважно високостовбурних і листяних насадженнях, що перемежовуються з узліссями, галявинами й вирубками. Птах перелітний, в'є гніздо в травні на узліссях. Часто селиться в старих гніздах інших птахів. Відкладає кілька яєць сіруватого кольору з темно-бурими плямами. Харчується звичайний О. осами й бджолами, а також джмелями, рідше гризунами, ящірками, жабами. О. зазвичай хапає дзьобом осу, бджолу або джмеля впоперек тіла, відкушує жало й тільки після цього проковтує здобич.

Чубатий осоїд-самець має дві білі смуги у хвості.

О. розташовуються недалеко від пасік або на лінії літання бджіл. Ловлять бджіл, які вилітають або вертаються у вулик з кормом.

Заходи боротьби. Пасіки розміщають подалі від гнізд 0. Якщо птахи з'явилися, змінюють стоянку пасіки. Можна відганяти птахів від пасіки пострілами з рушниці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити