Бджільництво - словник-довідник

ПРАВИЛА УЗЯТТЯ Й ВІДПРАВЛЕННЯ ТРУПІВ БДЖІЛ У ВЕТБАКЛАБОРАТОРІЮ ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ДІАГНОЗУ.

Лабораторна діагностика має на меті з'ясувати причину захворювання й установити точний діагноз. На підставі лабораторних аналізів пасічник зможе лікувати бджолині сім'ї належним чином. Для того щоб послати на дослідження матеріал, бджоляр повинен дотримувати таких правил.

При загибелі бджолиної сім'ї від кожної сім'ї потрібно відібрати не менше ніж 50 мертвих бджіл із верхнього шару підмору, зразки стільників із медом і пергою. До зразків прикласти записку, у якій зазначений час загибелі бджіл і результати огляду на місці: місце розташування мертвих бджіл і матки, ступінь забруднення стільників і стінок вулика випорожненнями бджіл, кількість меду, що залишився в гнізді, і його розташування в стільниках.

При хворобах бджіл від 5-10 найбільш постраждалих сімей відібрати не менше ніж 50 живих або мертвих бджіл зі свіжого підмору й упакувати їх у коробки або пакетики. На пакетиках указати номери сімей, з яких узяті проби.

При хворобах розплоду потрібно вирізати частину стільника завбільшки 10 х 15 см, у якому знаходяться хворі й загиблі личинки й лялечки. Зразки необхідно взяти від 5-10 сімей з підозрою на захворювання. Шматочки стільників упаковують у невеликий дерев'яний ящичок. їх відокремлюють від кришки й дна дерев'яними планками. Загортати в папір зразки стільників не рекомендується, тому що вони можуть запліснявіти й стати непридатними для бактеріологічної діагностики.

При виявленні на бджолах і розплоді паразитів із твердими покривами, їх упаковують між шарами вати; з м'якими — поміщають у флакон з 10 % -вим розчином формаліну, або 70% -вим спиртом, або рідким медом.

При отруєнні бджіл отрутохімікатами слід вислати не менш ніж 500 загиблих бджіл у чистому сухому скляному посуді, запечатаному сургучевою печаткою.

Для дослідження меду на вміст у ньому паді проби беруть від кількох сімей, різних за силою: сильних, середніх, слабких.

Від кожної сім'ї беруть по 100 г меду й посилають його в скляних флаконах.

Додатково бджоляр повинен написати в супровідному листі свою адресу, прізвище, дату виникнення захворювання й дату узяття матеріалу, загальну кількість сімей на пасіці, з них указати кількість хворих або з підозрою на захворювання, по можливості найповніше описати перебіг хвороби і її прояви.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити