Бджільництво - словник-довідник

ПРИРОДНЕ ВИВЕДЕННЯ МАТОК — відбувається без втручання пасічника. П. в. м. можливе у трьох випадках: при несподіваній втраті сім'єю матки; при зміні старої або неякісної матки на молоду та при підготовці бджолосім'ї до роїння.

У випадку раптової загибелі матки бджоли закладають на відкритому розплоді маточники. Для цього вони витягають і розширюють стінки бджолиної чарунки, посилено годують личинку, яка знаходиться в ній, а потім будують стінки норицевого маточника. В одній сім'ї можна зустріти до 20 одночасно відбудованих норицевих маточників. Бджоли розташовують їх групами в центрі стільника, де знаходиться розплід.

Матки, що вийшли з норицевих маточників, як правило, не відрізняються високою якістю. Це пояснюється тим, що матки вирощуються з бджолиних личинок, наявних у розплоді, режим харчування яких значно відрізняється від звичного харчування личинки матки. Чим раніше личинка буде переведена на маткову годівлю, тим повноціннішою вона буде.

У випадку заміни старої або неякісної матки на молоду бджоли закладають скраю стільника 1-2 маточники. Неякісна матка відкладає яйця в спеціальні мисочки. Бджоли із самого початку вигодовують цих личинок високоякісним матковим молочком.

У випадку виникнення в сім'ї ройового інстинкту бджоли відбудовують багато ройових маточників, які матка засіває, а бджоли вирощують із них якісних маток. Маточники від продуктивних і сильних сімей можна використовувати для потреб пасіки. Для цього дозволяють сім'ї відбудувати ройові маточники, відпустити рій, а потім уже, у міру визрівання маточників, їх вирізують, залишаючи сім'ї один, найбільш якісний. Вирізані маточники дають тим сім'ям, які потребують матки. Досить часто сім'ю спеціально приводять у ройовий стан для того, щоб одержати від неї маток.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити